sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
poniedziałek, 05 grudzień 2011 11:17

Polscy artyści w Brukseli Wyróżniony

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W lipcu Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Warszawie wystawę prac Czesława Czaplińskiego „Artyści Europie". W grudniu ekspozycja ta pojawi się w Brukseli, a w wernisażu weźmie udział przewodniczący EKES-u, Staffan Nilsson i Michał Boni, obecny minister administracji i cyfryzacji.
7 grudnia w Brukseli odbędzie się wernisaż wystawy prac fotograficznych Czesława Czaplińskiego "Artyści Europie". Otwarcie warszawskiej wystawy zainaugurowało kulturalny program polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Teraz wystawę zdjęć wielkich Polaków będzie można zobaczyć poza granicami naszego kraju.

Warszawską wystawę w Łazienkach Królewskich można oglądać jeszcze do 15 grudnia. Na ekspozycję składają się zdjęcia wybitnych polskich reżyserów filmowych, muzyków, pisarzy, plastyków, aktorów. Wśród ponad 60 wielkoformatowych fotografii znajdują się portrety m.in. Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Lema, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Pendereckiego, Franciszka Starowieyskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Romana Polańskiego, Agnieszki Holland, Tadeusza Różewicza, ks. Jana Twardowskiego, Krystyny Jandy. Zdjęcia przedstawiają twórców w ich własnym otoczeniu – w ich miejscach pracy lub zamieszkania. Z opisów pod portretami możemy dowiedzieć się, kim jest lub była dana osoba i czym się zajmowała. Wystawa ta, będąca kolejną odsłoną cyklu "Wielcy Polacy", jest efektem długoletniej pracy Czesława Czaplińskiego – fotografa, dokumentalisty i dziennikarza.

Wernisaż wystawy "Artyści Europie" w Brukseli odbędzie się 7 grudnia (środa) o godz. 13. W imprezie wezmą udział: Staffan Nilsson, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczący EKES-u, Michał Boni, polski minister administracji i cyfryzacji oraz Jan Tombiński, Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej. Wernisaż odbędzie się w budynku EKES-u w Atrium na ul. Belliard 99 w Brukseli.

{jumi [*7]}

a