wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 02 grudzień 2011 15:17

Cybulski o sobie

Napisane przez asz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zbigniew Cybulski Zbigniew Cybulski materiały wydawnictwa MG

Pod koniec grudnia w księgarniach pojawi się nowa książka o Zbigniewie Cybulskim. Jej autorka, Mariola Pryzwan zebrała materiały związane z legendą polskiego kina i oddała aktorowi głos w książce "Cybulski o sobie".

8 stycznia obchodzić będziemy 45. rocznicę śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Kto jednak chciałby powspominać tego sławnego aktora wcześniej, ten już 27 grudnia będzie mógł przeczytać najnowszą książkę o nim. Autorką tej pozycji jest Mariola Pryzwan, znakomita biografistka, która już parę lat temu opublikowała wspomnienia o Zbigniewie Cybulskim. Tym razem zebrała mnóstwo prywatnych materiałów związanych z artystą – jego listy, wypowiedzi, notatki, nagrania archiwalne w radio i wiele innych. Autorka postanowiła, że odda głos samemu artyście. Chciała, żeby to on opowiedział o sobie, o życiu i o sztuce.

Dzięki nowemu dziełu autorki książki "Cześć, starenia. Zbyszek Cybulski we wspomnieniach" możemy poznać legendarnego aktora lepiej niż dotychczas. Mariola Pryzwan, biografistka m.in. Anny Jantar czy Haliny Poświatowskiej, umożliwia nam obcowanie z osobistymi listami czy notatkami Cybulskiego, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.

Zbigniew Cybulski był fascynującym człowiekiem, dla którego aktorstwo było całym życiem. Uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów, prowadził buntownicze życie na krawędzi. Łamał różne konwenanse, co zaowocowało porównaniami do Jamesa Deana, "buntownika bez powodu". Nic dziwnego, że postać Cybulskiego obrosła w wiele legend. A jaki naprawdę był odtwórca roli Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie"? Niech powie on sam – w książce "Cybulski o sobie".

{jumi [*7]}

a