sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
poniedziałek, 28 listopad 2011 14:40

Zmarł Ken Russell, brytyjski reżyser

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ken Russell Ken Russell

Wczoraj zmarł słynny brytyjski reżyser, Ken Russell. Twórca "Odmiennych stanów świadomości" i "Zakochanych kobiet" odszedł w wieku 84 lat, o czym poinformowali jego przyjaciel i syn.

Ken Russell znany był z kontrowersyjnej twórczości. Choć był zdobywcą wielu nagród, krytykowano go często za niezgodność jego dokumentalnych obrazów z faktami. Niektórym przeszkadzały śmiałe ujęcia seksualności w filmach Russella. Dlatego też brytyjski reżyser czasem nazywany był "enfant terrible brytyjskiego kina".

 

Najbardziej znanym dziełem Russella są "Zakochane kobiety" z 1969 roku. W filmie tym grali m.in. Oliver Reed, Alan Bates i Glenda Jackson. Dzieło powstało na podstawie powieści D. H. Lawrence'a – pisarza będącego ikoną dla homoseksualistów. Glenda Jackson za swoją rolę w filmie Russella otrzymała Oscara. A sam obraz zdobył trzy nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej – w kategoriach: reżyseria, zdjęcia i scenariusz adaptowany. Otrzymał również Złoty Glob.

Innymi słynnymi filmami Russella są "Diabły" z 1971 roku i "Odmienne stany świadomości" z 1980 roku. W tym ostatnim dziele reżyser odwołuje się do lubianego przez siebie motywu szaleństwa i problemów z podświadomością. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara – za muzykę i dźwięk. "Diabły" z kolei nakręcone zostały na podstawie opowiadania "Diabły z Loudun" Aldousa Huxleya. W tej historii przełożona zakonnic z francuskiego Loudun zostaje opętana przez złe moce.

Wśród ponad 70 filmów Kena Russella są seriale telwizyjne, filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Brytyjski reżyser zrealizował m.in. "Lisztomanię" - biografię XIX-wiecznego kompozytora Franciszka Liszta w formie rock opery. W obrazie o Piotrze Czajkowskim ("Kochankowie muzyki") artysta zaakcentował homoseksualizm głównego bohatera oraz niespełnienie jego żony w małżeństwie. Oprócz tego Russell jest autorem filmów o Debussym, Mahlerze, a także aktorze Rudolfie Valentino i tancerce Isadorze Duncan.

Ken Russell był nie tylko reżyserem w swoich filmach, ale często też występował w nich jako aktor, był ich producentem, a także scenarzystą. Zanim został artystą, był żołnierzem w brytyjskich siłach lotniczych RAF. Kręceniem filmów zajął się w latach 50., a jego pierwszy film fabularny "French Dressing" powstał w 1963 roku.

{jumi [*7]}

a