piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
środa, 09 listopad 2011 10:25

Numer stulecia

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Książka Katarzyny Kaczorowskiej, "80 milionów" Książka Katarzyny Kaczorowskiej, "80 milionów" materiały wydawnictwa Muza S.A.
80 milionów złotych - tyle wzięli z konta dolnośląskiej "Solidarności" działacze Józef Pinior i Piotr Bednarz. Stało się to w 1981r., zanim zablokowano konto związku. Kulisy tej historii możemy poznać dzięki książce Katarzyny Kaczorowskiej "80 milionów".
Już od dziś możemy kupić książkę o tym bezprecedensowym numerze w historii "Solidarności". Wrocław był jedynym ośrodkiem, gdzie działacze związkowi zdecydowali się na taki krok. 80 milionów ukryli w rezydencji ówczesnego metropolity wrocławskiego arcybiskupa Henryka Gulbinowicza. Ta gigantyczna suma służyła nie tylko finansowaniu działalności śląskiego podziemia, ale i innych regionów. Katrzyna Kaczorowska postanowiła przyjrzeć się tej historii z bliska. Rozmawiała z wieloma ludźmi zamieszanymi w tę aferę. Pytała o nią osoby z obydwu stron konfliktu: zarówno ludzi z „Solidarności", jak i ówczesnych przedstawicieli władzy - między innymi Barbarę Labudę, Władysława Frasyniuka, Jerzego Kropiwnickiego, generała Czesława Kiszczaka i byłych oficerów służb. Analizowała również dokumenty znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej

oraz numery największego regionalnego dziennika ukazującego się wtedy na Dolnym Śląsku.

Autorka książki specjalizuje się w historii Wrocławia oraz publicystyce dotyczącej Kościoła Katolickiego. Od 1994r. pracuje w "Gazecie Wrocławskiej". Jest też współautorką książki "Kobiety niezapomniane", która w 2010r. otrzymała nominację do nagrody Grand Press w kategorii "Wywiad". 9 listopada premierę ma jej najnowsza książka pt. "80 milionów". Z Katarzyną Kaczorowską będzie można porozmawiać 28 listopada w warszawskim Skwerze na Krakowskim Przedmieściu 60a. Spotkanie z autorką książki "80 milionów" rozpocznie się o godz. 18.

 

A 25 listopada do kin wchodzi film na podstawie historii opisanej w książce. "80 milionów. Numer stulecia" to obraz Waldemara Krzystka, zdobywcy Złotych Lwów FPFF za „Małą Moskwę". Przedstawia on historię, w której do rozgrywki między służbami bezpieczeństwa a działaczami "Solidarności" mieszają się duchowni i cinkciarze. W filmie zagrali m.in. Sonia Bohosiewicz, Olga Frycz, Marcin Bosak i Filip Bobek.

Zarówno książka, jak i film opowiadają pasjonującą i sensacyjną historię. Ale nie zrobiłaby ona wrażenia na odbiorcach, gdyby... nie wydarzyła się naprawdę.

{jumi [*7]}

a