poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.

Nawrocki

poniedziałek, 17 październik 2011 11:26

Azjatycka uczta filmowa

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kadr z filmu "Taipei Exchanges" Kadr z filmu "Taipei Exchanges" materiały Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Już w tym tygodniu rusza 5. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. W tym roku Festiwal odbędzie się w 3 miastach: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Festiwal Pięć Smaków rozpocznie się w warszawskim kinie Muranów projekcją filmu „Taipei Exchange” w reżyserii Hsiao Ya-chuana. Film zostanie pokazany w sekcji „Focus: Tajwan”, w ramach której zaprezentowane zostaną dzieła filmowe z tego kraju w Azji Wschodniej.

Film otwarcia opowiada historię dwóch sióstr, które realizują swoje marzenie – otwierają w Tajpej kawiarenkę, która jest jednocześnie miejscem wymiany różnych dóbr. A to noclegu, a to książki czy piosenki. Utopia bez pokrycia? Jak się okazuje - wcale nie. Dziś kawiarnia Daughter’s Café istnieje naprawdę – wpadają do niej nie tylko fani filmu reżysera „Mirror Image”, ale również najróżniejsze osoby, które pragną… coś wymienić.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków już od 5 lat prezentuje w Polsce kinematografię krajów Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Jest to jedyny festiwal w tej części Europy ukazujący dzieła twórców azjatyckich. W tym roku organizatorzy proponują ucztę filmową przygotowaną m.in. przez tworców z Tajwanu (sekcja „Focus: Tajwan”), Japonii i Korei Południowej (sekcja „Taste of Korea”). Dla spragnionych nowości przeznaczono część „Nowe Filmy Azji” – w tej sekcji znajdą się najnowsze produkcje m. in. z Singapuru i Filipin.

Oprócz pokazów filmowych program festiwalu obejmie wystawy: Doroty Podlaskiej i Chin Chih Yanga oraz polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego. A dla tych, co wolą oglądać filmy poza kinem, najlepiej w jakimś przytulnym, kawiarnianym wnętrzu, Fundacja Sztuki Arteria (organizator Festiwalu) wraz z Fundacją Mandragon przygotowały pokazy filmowe w kawiarni podrózniczej Południk Zero (ul. Wilcza 25).

W Warszawie Festiwal potrwa do 26 października, w Krakowie rozpocznie się dzień później i potrwa przez następne 5 dni. Najdłużej na filmy azjatyckie będą musieli poczekać fani z Poznania – tam Festiwal Pięć Smaków odbędzie się między 12 a 15 listopada.

{jumi [*7]}

a