środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
niedziela, 18 wrzesień 2011 10:35

Festiwal nie z tej ziemi Wyróżniony

Napisane przez Przemysław Gruz / Gazeta Finansowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Laureaci Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla: Anna Kańtoch oraz Jacek Dukaj. Laureaci Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla: Anna Kańtoch oraz Jacek Dukaj. fot.: Tomasz Brzozowski

W ostatni weekend wakacji Poznań stał się iście fantastycznym miastem, a to za sprawą 27. edycji ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki „Polcon".

{jumi [*4]}Podczas konwentu, oprócz wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników, ogłoszono też laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki.

Festiwal „Polcon" jest cyklicznym wydarzeniem, co roku organizowanym w innym mieście. W tym roku, już po raz trzeci w historii, gospodarzem imprezy był Poznań. Uczestnicy spędzili aż 770 godzin w ponad 10 blokach tematycznych poświęconych fantastyce, a w tym m.in. sztuce fechtunku, fantastyce na żywo i na ekranie, komiksach, mandze i wielu innych. Nie zabrakło również spotkań z pisarzami i ogromnych turniejów gier bitewnych.

Ogłoszenie laureatów Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla odbyło się podczas uroczystej gali Konwentu. Zostali nimi: Anna Kańtoch, za opowiadanie „Duchy w maszynach" oraz Jacek Dukaj, za powieść „Król Bólu i pasikonik".

Wybór laureatów Nagrody przebiegał w dwóch etapach. Pierwszym z nich, było zgłaszanie przez czytelników fantastyki swoich kandydatur do nominacji. Spośród wyłonionych w tym etapie utworów, uczestnicy Polconu dokonywali następnie wyboru laureatów (osobno wśród powieści i opowiadań).

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii „Powieść" znalazło się 61 tekstów 53 autorów. W kategorii „Opowiadanie" zgłoszono 133 utwory 90 polskich autorów. Ukazały się one w siedmiu czasopismach, 14 antologiach i zbiorach opowiadań oraz na stronach czterech magazynów internetowych i jednego wydawnictwa.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1985 roku. Do tej pory uhonorowano nią 40 utworów – powieści i opowiadań. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Marek S. Huberath, Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz i Rafał Kosik.

Patron Nagrody – Janusz Andrzej Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą m.in.: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Gościem honorowym Konwentu był pisarz Łukasz Orbitowski. Na imprezie pojawili się również m.in.: Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Marek S. Huberath, Staszek Mąderek i Maciej Parowski.

Jednocześnie ruszyły też aukcje wspierające fundusz nagrody. W tym roku licytowany był zestaw sześciu książek, m.in. czterech tomów „Pieśni lodu i ognia" sygnowanych przez autora „Gry o tron", Georga R.R Martina oraz możliwość nadania imienia i nazwiska postaci występującej w grze taktycznej „Uprising 44".

Gra jest poświęcona Powstaniu Warszawskiemu, koncentruje się głównie na taktyce, jaką oddziały powstańcze musiały przyjąć wobec przeważających technicznie sił nieprzyjaciela. W produkcji ujrzymy odwzorowaną w detalach stolicę z okresu walk, a także wiele charakterystycznych odniesień do topografii i kultury tamtego okresu. Premiera gry jest planowana na 2012 rok.

{jumi [*7]}

a