wtorek, lipiec 23, 2024
Follow Us
wtorek, 09 lipiec 2024 21:23

Dwudziesta edycja Ladies’ Jazz Festival Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ladies’ Jazz Festival to muzyczny hołd dla Dam – artystek sceny, autorek, kompozytorek, wykonawczyń, instrumentalistek i wokalistek. Ladies’ Jazz Festival to muzyczny hołd dla Dam – artystek sceny, autorek, kompozytorek, wykonawczyń, instrumentalistek i wokalistek. mat.pras

10 dni z bossą, jazzem, piosenką i wspaniałymi artystami. W dniach 15 - 25 lipca w Gdyni i Wejherowie odbędzie się XX edycja Ladies’ Jazz Festival.

W trakcie tegorocznego festiwalu doświadczymy brazylijskiej bossy i portugalskiego fado najwyższej próby. Będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu niezwykłych zagranicznych i rodzimych artystów, uznanych na wszystkich scenach świata, obsypanych nagrodami i rekordami sprzedaży swych płyt i koncertów.

Ladies’ Jazz Festival to muzyczny hołd dla Dam – artystek sceny, autorek, kompozytorek, wykonawczyń, instrumentalistek i wokalistek.

Tegoroczne festiwalowe wydarzenia muzyczne odbywać się będą w wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej oraz w Gdyni w Konsulacie Kultury, Teatrze Muzycznym oraz w Polsat Plus Arena Gdynia.

Program tegorocznego festiwalu obejmuje wiele wyjątkowych wydarzeń muzycznych.

Festiwal zainaugurują koncerty w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

15 lipca o godz. 20 w w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie - Paula Morelenbaum, Jaques Morelenbaum i Fred Martins. Artyści zaprezentują brazylijską bossę najszczerszą z najszczerszych. Każde z tej trójki grało na najważniejszych scenach tego świata i każde wielokrotnie wzmacniało lub było wzmacniane przez takie gwiazdy jak Stan Getz, Sting, Mariza, Cesaria Evora, Antonio Carlos Jobim i inni.

16 lipca o godz. 20 w w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie - Edyta Bartosiewicz w formule SoloAct. Gwiazda nie rozpieszczająca publiczność swoją nadmierną obecnością, cyzelująca swą twórczość na żywo, uwielbiana, tajemnicza i pożądana przez publiczność, czyli Ona, gitara i publiczność. Nic i nikt więcej pomiędzy nami. Intymność i wyjątkowość najwyższej próby.

Po dwóch koncertach w Wejherowie festiwalowe święto przeniesie się do Gdyni.

16 i 17 lipca o godz. 17 i 18:30 w Konsulacie Kultury w Gdyni - Grand Prix Ladies’ Jazz Festival - koncerty finalistek tegorocznej edycji Konkursu GRAND PRIX 2024.

18 lipca o godz. 17 w Teatrze Muzycznym w GdyniMikromusic. Po jedenastu płytach od swego pierwszego występu na tym festiwalu ponownie wystąpi niezwykły, wyróżniający się inteligencją i subtelnością zespół ze swymi liderami: Natalią Grosiak i Dawidem Korbaczyńskim. Będzie to niezapomniany podwieczorek ze znakomitymi słodkościami muzycznymi z całej przeszło dwudziestoletniej historii tego wrocławskiego zespołu.

18 lipca o godz. 20:00  w Teatrze Muzycznym w Gdyni - Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik. Koncert To i Hola – fantastyczna płyta dwóch najbardziej eksportowych polskich dam jazzu. Artystki zaprezentują zupełnie nową wersję ich płyty sprzed dwudziestu lat z absolutnie nowymi aranżami Grzecha Piotrowskiego i wraz z jego zespołem na scenie. Będzie to polski folklor, jazzowa swoboda i muzyczny perfekcjonizm wykonania.

19 lipca o godz. 17  w Teatrze Muzycznym w Gdyni - Stacey Kent wraz Jimem Tomlisonem. W porze popołudniowej herbaty wielka przyjaciółka festiwalu, goszcząca podczas jego pierwszej edycji w 2005 roku, a potem coraz bardziej światowa, wielka i hołubiona Stacey Kent wraz Jimem Tomlisonem i ich prześliczną nowiutką, tegoroczną płytą. Wspaniali ludzie, wielcy artyści, cudowny repertuar…

A wieczorem

19 lipca o godz. 20  w Teatrze Muzycznym w Gdyni - Polskie Evergreeny  - wyjątkowe show i wielkie rodzime przeboje w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Moniki Borzym, Anny Serafińskiej, Agi Zaryan i jedynego rodzynka w tej grupie gwiazdorskich bywalczyń naszego festiwalowu, Grzegorza Turnaua. Na pewno będzie co śpiewać wspólnie z naszymi gośćmi do późnego lipcowego wieczora.

20 lipca 17:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni  - Fabii Rebordao, uczennica samej Marizy. Wielka gwiazdy gatunku zaprezentuje magiczną sztukę lizbońskiego fado. To pierwsza na Ladies’ Jazz Festival wizyta tej artystki. Wielu Polaków i Polek zakochało się w zaułkach Alfamy, muzycznych piwnicach Lizbony czy Porto, dźwiękach gitar portugalskich i teatralnej acz bardziej swobodnej manierze wykonawczej fado. Dla niektórych może być to pierwsze spotkanie z oryginalnymi pieśniami portowych zaułków znad Tagu wpisanych przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dla wszystkich na pewno będzie to wieczór niesamowity i nie zdradzając wiele zaznaczymy: niespodziewany.

20 lipca 17:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni - Julia Fordham. Uznawana za posiadaczkę najbardziej czarownego kontraltu w muzyce popularnej. Znana nam ze swych przebojów solowych jak i z udziału wraz z Beverly Craven i Judie Tzuke w projekcie  Woman  to Woman. Najpewniej ten koncert poprowadzi Marek Niedźwiecki, wielki miłośnik talentu artystki.

21 lipca 17:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Kayah. Wielka gwiazda polskiej estrady po raz pierwszy na festiwalu. Artystka, która potrafi roztańczyć publiczność nawet wtedy, gdy śpiewa kolędy i kołysanki wystąpi w zupełnie nowej, nieznanej odsłonie, z nowym spojrzeniem na swe największe przeboje i najważniejsze utwory w karierze.

21 lipca 20:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni - Take 6, największy, najważniejszy, najbardziej utytułowany zespół wokalny na świecie i do tego sami 100% panowie – na Ladies’ Jazz Festival. Tego jeszcze nie było, ale ci, którzy doświadczyli choć jednego koncertu tych panów wiedzą, że ich występy to niesamowite przeżycie pozostawiające ślad na całe życie, a wszyscy wiemy, – niechaj więc podczas XX edycji zdarzy się taki wieczór, że nie będą to One zabawiać nas – publiczność, ale najlepsi w swym fachu panowie złożą im muzyczny pokłon i podziękowanie w imieniu nas wszystkich.

Po wielkich koncertach i estradowych emocjach na największej eleganckiej scenie koncertowej Gdyni 22 i 23 lipca będą dniami troszkę spokojniejszymi, co nie znaczy, że zabraknie emocji,

22 i 23 lipca o godz. 20 w Konsulacie Kultury w Gdyni – Martyna Jakubowska i Wojciech Waglewski. Wielka gwiazda polskiej sceny bluesowej zawładnie Konsulatem Kultury, a gościnnie towarzyszyć jej będzie Wojciech Waglewski, największy polski miłośnik gitarowych harmonii afrykańskich, lider wyjątkowej grupy muzyków i uczestnik niezwykłych projektów jak Osjan, Świnie, czy I Ching.

24 lipca o godz. 20 w Konsulacie Kultury w Gdyni - Krystyna Stańko. Wieloletnia przyjaciółka Ladies’ Jazz Festival i jej interpretacje bossa novy oraz piosenki z najnowszej płyty Eyrydyki.

 25 lipca o godz.20 w Polsat Plus Arena Gdynia - Daria Zawiałow featuring Natalia Szroeder.

Wielki, głośny finał – wystąpi bezapelacyjnie jedna z największych obecnie gwiazd polskiej estrady, zapełniająca największe krajowe hale koncertowe, mająca na swoim koncie 4 płyty długogrające, 10 nagród branżowych, 6 Fryderyków, w tym tegorocznego za najlepszy Album POP. Na swym koncertem w Polsat Plus Arenie w Gdyni złoży ukłon Damom Jazzu, pokaże, że muzyka jest jedna i że każdy jej miłośnik słucha tylko tej dobrej, da także szansę rodzicom poznać idolkę ich dzieci.

Warto więc wybrać się na tegoroczną jubileuszową edycję festiwalu. Ladies’ Jazz Festival to miejsce narodzin gwiazd, miejsce ich triumfu, pierwszych wizyt w Polsce, światowych premier nowego repertuaru, prapremierowych wykonań, nietypowych składów, niespotykanych relacji na scenie i między sceną a publicznością, inicjator niesamowitych, niepowtarzalnych zdarzeń godnych pamięci po wsze czasy; powód, by odwiedzić polskie morze i miasto, które ma wiele swym gościom do zaoferowania, po raz dwudziesty, tym razem między 15 a 25 lipca 2024.

Będzie lato, będzie najwyższej próby muzyka, będzie kulturalnie i wyjątkowo – po prostu Ladies Jazz Festival 2024.                                                                                

a