niedziela, kwiecień 14, 2024
Follow Us
czwartek, 21 marzec 2024 12:40

Bjørn Lomborg w książce „Fałszywy alarm”. Apokaliptyczne zagrożenie? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Przekaz Lomborga skupia się na potrzebie wyważonego podejścia do problemu zmian klimatycznych oraz równoczesnego uwzględniania innych istotnych kwestii globalnych Przekaz Lomborga skupia się na potrzebie wyważonego podejścia do problemu zmian klimatycznych oraz równoczesnego uwzględniania innych istotnych kwestii globalnych mat.pras

Bjørn Lomborg w książce „Fałszywy alarm” zwraca uwagę na nadmierne skoncentrowanie się społeczeństwa i polityki na problemie zmian klimatycznych kosztem innych ważnych globalnych wyzwań.

Lomborg podkreśla, że obawy przed klimatyczną katastrofą są często przesadzone, a skutki przesadnego skupienia się na polityce klimatycznej mogą prowadzić do marnowania bilionów dolarów na nieskuteczne rozwiązania.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z globalnym ociepleniem jest zwiększenie globalnego dobrobytu. Wybór, przed którym stoimy – pisze Lomborg – to wybór między ludzką przyszłością kierowaną strachem a tą inspirowaną pomysłowością. W tej kwestii ma on całkowitą rację. – „The Bulwark”

Autor argumentuje, że choć zmiany klimatyczne są realnym problemem, to jednak życie na Ziemi obecnie jest lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wskazuje na liczne dowody na postęp w obszarach takich jak zdrowie, edukacja i środowisko, które mają znaczący wpływ na poprawę jakości życia ludzi na całym świecie. Wzrost średniej długości życia, zmniejszenie ubóstwa, poprawa jakości powietrza czy zwiększenie dostępu do czystej wody to tylko niektóre z osiągnięć, które zostały zrealizowane dzięki postępowi technologicznemu i społecznemu.

Bjørn Lomborg „Fałszywy alarm” do kupienia w księgarni WEI tutaj...

Lomborg przestrzega, że skupienie się jedynie na zmianach klimatycznych może prowadzić do zaniedbywania innych istotnych problemów, takich jak bieda, głód, pandemie czy konflikty zbrojne. Podkreśla, że wiele z tych wyzwań wymaga pilniejszego działania i skuteczniejszych rozwiązań, niż te proponowane w ramach walki ze zmianami klimatu.

Ostrzega również przed nadmierną obsesją na punkcie zmian klimatycznych, która może prowadzić do irracjonalnych wydatków i zaniedbywania innych istotnych obszarów. Lomborg zauważa, że często polityka klimatyczna jest kierowana przez niewłaściwe roszczenia i strach, co prowadzi do podejmowania działań nieproporcjonalnych do rzeczywistych zagrożeń.

Nowa książka Bjørna Lomborga oferuje antidotum na często spotykaną dyskusję charakteryzującą w katastroficzny sposób wpływ ludzkości na światowy klimat, oparte na danych naukowych i skupione na potrzebach człowieka. Starannie opracowana, przekonująca, a przede wszystkim pełna rozsądku i pragmatyczna. – Jordan B. Peterson, autor 12 życiowych zasad

Przekaz Lomborga skupia się na potrzebie wyważonego podejścia do problemu zmian klimatycznych oraz równoczesnego uwzględniania innych istotnych kwestii globalnych. Zamiast skupiać się wyłącznie na jednym obszarze, konieczne jest opracowanie strategii, która uwzględni różnorodne wyzwania, z którymi zmaga się współczesny świat, i która pozwoli na skuteczne zarządzanie nimi w sposób zrównoważony i efektywny.

a