poniedziałek, luty 26, 2024
Follow Us
czwartek, 21 grudzień 2023 15:59

Stulecie urodzin prof. Wiesława Chrzanowskiego Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W setną rocznicę urodzin wybitnego Polaka złożono kwiaty pod tablicą odsłoniętą na budynku przy ul. Solec 79A, w którym mieszkał Wiesław Chrzanowski W setną rocznicę urodzin wybitnego Polaka złożono kwiaty pod tablicą odsłoniętą na budynku przy ul. Solec 79A, w którym mieszkał Wiesław Chrzanowski mat.pras

Stulecie urodzin wybitnego polityka, prawnika i działacza demokratycznej opozycji Wiesława Chrzanowskiego.

Obchody urodzin Wiesława Chrzanowskiego obfitowały w wiele wydarzeń. Odsłonięto m.in. tablicę na budynku, w którym mieszkał Chrzanowski i wyświetlono poświęcony Mu film dokumentalny. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta msza święta w archikatedrze św. Jana, którą odprawił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

- Wiesław Chrzanowski to postać znacząca nie tylko dla środowiska konserwatywnego. To człowiek niezwykle zasłużony dla walki o wolną Polskę, a potem dla budowy polskiej demokracji po roku 1989. Jako marszałek Sejmu może stanowić wzór politycznej kultury i budowania współpracy ponad podziałami – komentuje Marek Jurek, przez wiele lat współpracownik Wiesława Chrzanowskiego.

W setną rocznicę urodzin wybitnego Polaka złożono kwiaty pod tablicą odsłoniętą na budynku przy ul. Solec 79A, w którym mieszkał Wiesław Chrzanowski, a także pod tablicą w budynku Sejmu RP i na grobie na Cmentarzu Powązkowskim. W Senacie RP odbyła się uroczysta inauguracja znaczka Poczty Polskiej, wydanego w stulecie urodzin polityka.

W sali Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu zaprezentowano film „Wiesław Chrzanowski – w szkole Dmowskiego”.

Uroczystości zakończyła msza święta w archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza – z udziałem chorągwi Dowództwa Garnizonu Warszawa. Po nabożeństwie słowo od organizatorów wygłosili reprezentanci Społecznego Komitetu Obchodów 100 Rocznicy Urodzin Wiesława Chrzanowskiego; Maciej Srebro i Stanisław Piecyk.

- Pamiętam pana profesora przede wszystkim jako niezwykle życzliwego, skromnego człowieka. (...) W swoim mieszkaniu na Solcu przyjmował nas zawsze herbatą. (...) Tonował nas w naszych młodzieńczych zacietrzewieniach. (...) Był osobą, która potrafiła każdemu podać rękę, nawet wtedy, kiedy był u szczytu swojej aktywności jako marszałek czy wcześniej minister sprawiedliwości – wspomina Maciej Srebro, były minister łączności w rządzie Jerzego Buzka. - Marszałkowi Chrzanowskiemu, jako założycielowi ZChN, udało się stworzyć partię, w której wszystkie ruchy czy sposoby myślenia o polityce w oparciu o etykę chrześcijańską znajdowały swoje miejsce.

Następnie zebrani wysłuchali uroczystego koncertu skrzypcowego w wykonaniu prof. Janusza Wawrowskiego z zespołem pamięci Wiesława Chrzanowskiego.

Wiesław Chrzanowski (1923-2012) był profesorem nauk prawnych, założycielem i pierwszym prezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, wykładowcą akademickim. W czasie II wojny światowej brał udział w działalności konspiracyjnej, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie angażował się w działania niepodległościowe, za co był więziony w okresie stalinowskim. W 1980 został doradcą „Solidarności”, był współautorem statutu Związku. W Sejmie I kadencji piastował stanowisko Marszałka; był również senatorem IV kadencji.

a