środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
poniedziałek, 20 listopad 2023 12:31

Wiersz Roku 2023 –Królestwo bezprzestrzenne Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
„Królestwo bezprzestrzenne”, którego autorem jest Tomasz Wybranowski został wyróżniony przez kapitułę nagrody „Wiersz Roku” „Królestwo bezprzestrzenne”, którego autorem jest Tomasz Wybranowski został wyróżniony przez kapitułę nagrody „Wiersz Roku” mat.pras

Nagrodę za WIERSZ ROKU 2023 otrzymał utwór „Królestwo bezprzestrzenne”, który napisał Tomasz Wybranowski. Wiersz w zdumiewający sposób koresponduje z aktualnymi wydarzeniami, konfliktami i rozlewającą się na świecie niepewnością, którego poezja stanowi swoisty dialog z Bogiem.

Związek Pisarzy Katolickich od 2017 roku organizuje konkurs Wiersz Roku. Kapituła konkursu poszukuje poetyckich utworów literackich, odwołujących się do chrześcijańskich i humanistycznych wartości. Organizatorom zależy im na promocji utworów o szczególnych walorach artystycznych godnych tytułu „Wiersz Roku”.

W 2017 roku Kapituła Konkursu za „Wiersz Roku” uznała poemat „Corrida” Juliusza Erazm Bolka. W 2018 roku wyróżniono pieśń „Bogurodzica”. W 2019 roku nagrodzono utwór „Sonet III”, którego autorem jest Marek Czuku. Wierszem roku za rok 2020 został utwór „Śpieszmy się”, którego autorem jest ks. Jan Twardowski. W 2021 roku wyróżniono utwór „List do Zalęknionych” stworzony przez Tomasza J. Chlebowskiego. Nagrodę za rok 2202 otrzymał pośmiertnie, przedwcześnie zmarły Dariusz Węcławski. Dokonane przez jury wybory wskazują, że spektrum utworów, które są wyróżnianie, jest bardzo szerokie.

Współczesny wiersz „Królestwo bezprzestrzenne”, którego autorem jest Tomasz Wybranowski, który został wyróżniony przez kapitułę nagrody „Wiersz Roku”, odnosi się do rosnącego napięcia i niepewności, potęgowanej przez przemocowe rozwiązywanie konfliktów i kryzysów. Z drugiej strony poeta dostrzega, że wszystkie emocje powoli się wyczerpują, co pokazuje, że ze spokojem, choć nieobojętnością, trzeba mierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami. Pomocna jest w tym wiara w Boga, która stanowi rodzaj zapewnienia. Wiersz „Królestwo bezprzestrzenne”, którego autorem jest Tomasz Wybranowski stanowi olbrzymi ładunek filozoficzny, pokazuje człowieka w świecie rozchwiany, pełnym sprzeczności, w którym łatwo być zagubionym i w którym wiara w Boga jest azymutem postępowania.

W Kapitule Konkursu „Wiersz Roku” uczestniczą Juliusz Erazm Bolek ( Przewodniczący, pisarz i laureat nagrody), Tomasz J. Chlebowski (poeta, laureat nagrody), Miłosz Manasterski (pisarz, dziennikarz), Jerzy Mosoń (publicysta), Zbigniew Wacław Kowalewski (dokumentalista i pisarz).

 

KRÓLESTWO BEZPRZESTRZENNE

Strach mija kiedy Śmierć

Rozpala drwa w kominku

I serwuje kawę

Rzucony ku niebu

Widzisz płomienie

Które oplątują korzenie traw

Tylko tyle

Wielki Myśliwy już tropi

Niespełnione sny

I skalpuje pragnienia, które

Porzucił

Oddech Ojca

Kazał upić się

Zbawczą krwią

A szalem wyścielić swoje łoże

Włożyłem lilię do boku Jego

I w ciało wjechał aortą życia

pociąg

brnący przez bezkres mych białek

nawet tam gdzie myślą

boję się grzeszyć

Tam mój początek

I wieczna niespełnienie

Drzewo wiedzy

Mojej ułomności

….

Szepnął :

Wykonało się ...

Skłonił głowę

Nikt go więcej nie widział

……

Jasność wyobrażona odnalazła swoje schronienie

Ona wyczekuje nadejścia prawdziwego Światła

Poczekam

Bez pośpiechu bowiem słowa

Przechodzą przez ZWIERCIADŁO

tak zwanej normalności

Tomasz Wybranowski

 

Tomasz Wybranowski – dziennikarz, publicysta, radiowiec, poeta i pisarz. Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej i doktorantem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Autor czterech tomików wierszy: „Oczy, które...” (1990), „Czekanie na świt” (1992), „Biały” (1995), „Nocne Czuwanie” (2012) i „Zaklinator”(2019). Publikował m. in. w „The Irish Times”, „Cooltura”, „Nowa Okolica Poetów”, Niezależnym Piśmie Artystycznym „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, miesięcznik „Dziś” itd. Jego utwory znalazły się w ponad 30 antologiach literackich i zostały przetłumaczone na język angielski, rosyjski, bułgarski i chorwacki.

Autor i prowadzący program „Polska Tygodniówka” nadawany przez rozgłośnię NEAR 90, 3 FM w Dublinie, wyróżniony przez środowiska polonijne w Irlandii nagrodą „Dziennikarz Roku 2010”. Obecnie, od 2010 roku, jest związany z siecią radia WNET i szefem Studia 37 w Dublinie.

Pracował w radiu „Centrum”, „Puls”, „Top” oraz kieleckim „TAK”, był korespondentem III programu Polskiego Radia. Korespondent tygodnika „Przegląd” i redaktor dwumiesięcznika „Imperium Kobiet”. Od 2005 r. w Irlandii, redaktor naczelny pism „Strefa Eire”, „Wyspa”, „Kurier Polski”. Były korespondent Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej.

Organizatorem konkursu „Wiersz Roku” jest Związek Pisarzy Katolickich, który nawiązuje do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Wiedza o jej istnieniu, działalności i twórcach została praktycznie zniszczona, przez system komunistyczny Polski Ludowej, po II wojnie światowej. Obecny Związek Pisarzy Katolickich pragnie nawiązać do tradycji przedwojennej organizacji. Podejmuje też działania związane z promocją i popularyzacją literatury o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych. Przykładem jest organizowanie od 2017 roku konkursu „Wiersz Roku”.

a