środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
poniedziałek, 23 październik 2023 11:19

Finał konkursu „Stąd jestem!” Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pomysł konkursu narodził się jeszcze w czasach kiedy redagowałem czasopismo akademickie „Koncept”.” – Wspomina Wiktor Świetlik Pomysł konkursu narodził się jeszcze w czasach kiedy redagowałem czasopismo akademickie „Koncept”.” – Wspomina Wiktor Świetlik mat.pras

Rozstrzygnięcie konkursu „Stąd jestem!” odbędzie się podczas specjalnej konferencji w środę 25 października 2023 r. o godzinie 17.00. W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. Dagmara Leszkowicz-Zaluska – pisarka, Piotr Gursztyn – dziennikarz i historyk, juror konkursu, Marcin Rosołowski – varsovianista, przewodniczący jury konkursowego, a także Wiktor Świetlik – dziennikarz i pomysłodawca projektu.

Pomysł konkursu narodził się jeszcze w czasach kiedy redagowałem czasopismo akademickie „Koncept”.” – Wspomina Wiktor Świetlik – dziennikarz i pomysłodawca konkursu „Stąd jestem!”.

– „W moim domu, temat przodków, ich korzeni, genealogii, wyborów, często dramatycznych dylematów – przecież to Polska, był bardzo żywy. Zauważyłem, że w domach moich znajomych też. Równocześnie widziałem ludzi, którzy przyjeżdżają do Polski ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, chcąc czegoś się o niej dowiedzieć, bo jakiś tam przodek z XIX wieku…

Widziałem rozwój portali genealogicznych, literatury wspomnieniowej na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Polsce to zjawisko funkcjonowało to tylko w obszarze środowisk szlacheckich. Traktowane było to jak jakieś specyficzne zainteresowanie, fanaberia, a nie powszechny element świadomości społecznej i indywidualnej.” – Komentuje Wiktor Świetlik – dziennikarz i pomysłodawca konkursu „Stąd jestem!”.

Postawa i doświadczenia przodków mają wpływ na postawy i wybory poszczególnych osób. Wychowanie i przekaz rodzinny są kluczowe dla budowy wspólnoty narodowej. Właśnie dlatego think-tank Instytut Staszica wraz z Partnerami postanowił stworzyć inicjatywę zachęcającą do poszukiwania źródeł swojej tożsamości, której przejawem jest konkurs „Stąd jestem!”. Komisja oceniała zgłoszone prace biorąc pod uwagę: zgodność z tematyką Konkursu „Stąd Jestem!”, oryginalność ujęcia, poprawną formę, wartość literacką, potencjał historii do inspirowania innych i uniwersalne przesłanie.

Uczestnicy konkursu „Stąd jestem!” mieli za zadanie napisanie eseju lub zrobienie filmu, poświęconego inspirującej postaci lub postaciach będących ich przodkami. Na Zwycięzców czekają nagrody z portfolio marki Apple: Mac Book Pro 13, iPad lub iPhone 14 czy słuchawki AirPods. Jury oceni m.in. oryginalność, wartość literacką czy potencjał historii do inspirowania innych.

„Dzięki konkursu „Stąd jestem!” organizatorzy pragną przekonywać, że genealogia to niejedynie zabawa dla ziemiaństwa i arystokracja. Jest mnóstwo inspirujących a nieodkrytych życiorysów i historii przodków wielu z nas.” – Wyjaśnia Piotr-Balcerowski – wiceprezes Instytutu Staszica i koordynator konkursu Stąd Jestem!”. – „Chcemy by młodsi i starsi czerpali inspirację od swoich przodków w wielu sprawach. Przecież mogą to być opowieści i o dzielnych żołnierzach, i o kreatywnych przedsiębiorcach, oddanych społecznikach, w końcu ludziach poświęcających się swoim rodzinom.” – Uważa Piotr-Balcerowski – wiceprezes Instytutu Staszica i koordynator konkursu Stąd Jestem!”.

Finał konkursu „Stąd jestem!”, ogłoszenie wyników i przyznanie nagród laureatom odbędzie się w środę 25 października o godzinie 17.00 w Galerii Delfiny przy ulicy Juliana Smulikowskiego 10 w Warszawie.

Konkurs „Stąd Jestem!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Dziedzictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego i Funduszu Patriotycznego, a jego partnerami są Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Raport CSR.pl i Instytut ESG.

a