środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
piątek, 15 wrzesień 2023 12:16

70 lat Stadniny Koni Michałów - siła michałowskich arabów Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Współcześnie klacze reprezentują 12 rodzin żeńskich, wśród których najliczniejszą jest typowo saklawiańska rodzina klaczy Milordka Współcześnie klacze reprezentują 12 rodzin żeńskich, wśród których najliczniejszą jest typowo saklawiańska rodzina klaczy Milordka mat.pras

Siwe “michałowske araby” podbiły serca miłośników koni na wszystkich kontynentach. Są nie tylko piękne ale silne, szybkie i wytrzymałe. 

Stadnina koni arabskich czystej krwi w Michałowie została założona w 1953 roku, bazując na koniach i tradycji zlikwidowanej w tym samym czasie stadniny w Michalowie k. Klemensowa, w powiecie zamojskim. Michałowskie araby od początku reprezentowały przeważnie typ saklawi – były nieco wyższe niż araby w innych stadninach, urodziwe oraz najczęściej siwe. 

Od początku istnienia Stadniny Koni Michałów, nieprzerwanie przez 44 lata, zarządzał nią Ignacy Jaworowski. Wyhodowany przez niego typ „michałowskiego araba” znalazł wielkie uznanie na całym świecie. W 1991 r. Amerykanie przyznali mu szczególne wyróżnienie, „hodowlanego Oskara” dla najlepszego zagranicznego hodowcy koni czystej krwi arabskiej. Obecnie konie michałowskie są urodziwe i dzielne wyścigowo, z bardzo dobrymi predyspozycjami do sportowych rajdów konnych i zawodów w innych konkurencjach, dedykowanych koniom czystej krwi arabskiej.

W prowadzonej księdze ewidencyjnej koni zarodowych, Stadniny Koni Michałów, od początku istnienia, zapisywane są wszystkie, kolejno urodzone źrebięta. Pierwszym wpisanym do księgi pod numerem 1 była urodzona 1 stycznia 1954 roku gniada klacz Dakota (Como – Damba / Oboźny). W obecnym, jubileuszowym 70. roku istnienia Stadniny Koni Michałów na świat przyszło 4.000. źrebię – siwa klaczka Kalabria (AJ Azzam – Kaldera / Ekstern). 

Od 1960 roku, kiedy zapoczątkowano eksport michałowskich koni czystej krwi arabskiej do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Stadnina Koni Michałów zaczęła święcić wielkie triumfy, głównie za sprawą sprzedanych tam koni – Faraon, Gwiazdor i Muzułmanin, które odnosiły pierwsze zwycięstwa na organizowanych wystawach.

Pierwszy europejski pokaz zagraniczny, na który przyjechały konie ze Stadniny Koni Michałów – w Verden, w Republice Federalnej Niemiec, w 1973 roku – wygrała klacz Estebna, została ona wybrana Czempionką Europy. Był to przełomowy moment w historii Stadniny Koni Michałów, od którego zaczęło się niezliczone pasmo zwycięstw michałowskich koni na ringach w Polsce, w Europie i na całym świecie.

Współcześnie klacze reprezentują 12 rodzin żeńskich, wśród których najliczniejszą jest typowo saklawiańska rodzina klaczy Milordka ~ 1810, hod. Sławuta, licząca obecnie 54 dorosłe klacze i 51 młodych klaczek. Jest to najbardziej charakterystyczna rodzina, mająca zarówno jakościowo, jak i liczebnie największe znaczenie dla hodowli, reprezentuje typ bardzo urodziwych, rosłych i świetnie ruszających się koni. Najcenniejszą jej przedstawicielką była Estokada – wyhodowana w Michalowie k. Klemensowa, zwyciężczyni imiennych wyścigów Oaks i Nagrody Porównawczej, która założyła własną sublinię żeńską, z pierwszą czempionką Europy Estebną i wieloma innymi cennymi dla michałowskiego stada klaczami. Z rodziny Milordki pochodzą znane i rozpoznawalne na świecie konie, które w swojej karierze zdobyły tytuł Czempiona Stanów Zjednoczonych Ameryki  – Elkana, Aramis, Emanor, El Dorada, Emandoria; Czempiona Świata – Emmona, Ekstern, Emanda, Emandoria, Equator; Czempiona Europy – Estebna, Emanacja, Emigrantka, Eldon, Esklawa, Emilda, El Dorada, Ekstern, Eskalopka, Emigrant, Emandoria, Equator, El Esmera; Pucharu Narodów – Emanda, Emanacja, Ekstern, Emira, El Dorada, Emandoria; a także liczne tytuły Czempionatu Polski, Młodzieżowego Czempionatu w Białce i wielu, wielu innych. Wśród przedstawicieli tej rodziny można także wyróżnić konie, które świetnie prezentowały się na torze wyścigowym, na czele ze zwycięzcą Derby Egisem, oaksistkami Esterką, Eloidą, Etyliną, Esteponą oraz Estelką, czy zwycięzcami Nagrody Porównawczej – Embargo i Errlisem.

„Najważniejsze dla koni czystej krwi arabskich są pokazy krajowe i międzynarodowe oraz udział w wyścigach konnych, które jako próba selekcyjna dla koni tej rasy są wpisane do programu hodowlanego.” – Wyjaśnia Monika Słowik – Prezes Zarządu Stadniny Koni Michałów. – „Dla promowania koni arabskich, jako bardzo dobrych koni pod siodło, Stadnina Koni Michałów, od wielu lat, organizuje, we współpracy z Klubem Jeździeckim Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych, Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi. Mistrzostwa te to ocena sportowych walorów koni czystej krwi arabskich w konkurencjach jeździeckich, rozgrywanych zarówno w Polsce jak i na świecie oraz widowiskowe konkursy, z których najcenniejszy jest konkurs Polskiego Stroju Historycznego, rozgrywany wyłącznie w Polsce i pozwalający na kultywowanie i promowanie narodowych tradycji.” – Tłumaczy Monika Słowik – Prezes Zarządu Stadniny Koni Michałów.

Michałów posiada także niewielkie (około 20 sztuk) stado koni małopolskich o rzadkiej maści tarantowatej. Atrakcją dla najmłodszych, odwiedzających stadninę, są kuce szetlandzkie utrzymywane w systemie bezstajennym. Stadnina Koni Michałów gospodaruje na ponad 600 ha. W jej skład wchodzą: Gospodarstwo Michałów i Gospodarstwo Lubcza. Produkcja roślinna jest w całości podporządkowana produkcji zwierzęcej, a aż 210 ha to trwałe użytki zielone – łąki kośne i pastwiska, głównie dedykowane koniom. Stadnina Koni Michałów, oprócz koni, posiada także 2 stada bydła mlecznego, które liczą razem blisko 650 sztuk. Jest to stado rasy jersey i stado holsztyno-fryzów odmiany biało-czarnej i biało-czerwonej. 

Stadnina Koni Michałów mieści się w kompleksie budynków z lat 60. XX wieku, zbudowanych z kamienia pińczowskiego. Nieruchomości położone są na glebach rędzinowych, o podłożu marglowym, zasobnych w wapń, co sprzyja formowaniu się u koni dobrej tkanki kostnej i mięśniowej. Naturalne środowisko w okolicach Michałowa stwarza bardzo korzystne warunki dla rozwoju i hodowli koni czystej krwi arabskich. 

Obchody 70-lecia Stadniny Koni Michałów są okazją do podsumowania kilkuziesięciu lat hodowli konia arabskiego w Polsce, która stoi dzisiaj przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem się na rynku zdominowanym przez bliskowschodnie stadniny dysponujące nieograniczonymi budżetami.” – Uważa dr inż. Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który nadzoruje . 

„Konieczność zachowania pewnej odrębności genetycznej, a także charakterystycznych dla „polskiego araba” cech, które przez lata wyróżniały go na pokazach i w hodowli, powoduje, że Stadnina Koni Michałów musi szukać własnej drogi do sukcesu, ale jednocześnie nie może tracić nadrzędnego celu czyli hodowli koni pięknych i dzielnych, przez tyle lat będących chlubą Polski.” – Wyjaśnia dr inż. Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który nadzoruje 

W dniach 15-17 września 2023 r. odbędą się połączone jubileusze 70 lat Stadniny Koni Michałów i 50 lat Gminy Michałów. W programie pokazy hodowlane, spacer po Stadninie Koni Michałów, wystawa zdjęć koni, rajd rowerowy, występy zespołów: „Pozytywnie nakręceni”, „Top Girls” oraz „Top Secret”, a także degustacja potraw „Michałowskie Jadło”. Organizatorami uroczystości są Wójt Gminy Michałów i Stadnina Koni Michałów. W przedsięwzięcie jest zaangażowany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Patronem i sponsorem połączonych jubileuszy 70 lat Stadniny Koni Michałów i 50 lat Gminy Michałów, jest KGHM Polsk Miedź. Patronat medialny na uroczystościami objęły Radio Kielce i Echo Dnia.

a