środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
niedziela, 02 lipiec 2023 20:21

Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2023. Wróciliście z Tarczą - Agata Kornhauser-Duda Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Pałacu Prezydenckim zawodnicy przyjęli gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki, z którą rozmawiali później o towarzyszących startom emocjach, przygotowaniach do igrzysk, integracji ze sportowcami z całego świata i kolejnych ambitnych planach. W Pałacu Prezydenckim zawodnicy przyjęli gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki, z którą rozmawiali później o towarzyszących startom emocjach, przygotowaniach do igrzysk, integracji ze sportowcami z całego świata i kolejnych ambitnych planach. mat.pras

– To było wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata – mówiła dziś Agata Kornhauser–Duda podczas ceremonii powitania polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych.

03_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK2_5038.jpg [656.92 KB]

17 czerwca 2023 roku rozpoczęły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. Podczas uroczystości zapłonął Ogień Nadziei, a mistrzowie olimpijscy, w towarzystwie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, zaprezentowali flagę Olimpiad Specjalnych. Pierwsza Dama towarzyszyła polskim zawodnikom w defiladzie na płycie Stadionu Olimpijskiego i kibicowała im w preeliminacyjnych zmaganiach.

W Pałacu Prezydenckim zawodnicy przyjęli gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki, z którą rozmawiali później o towarzyszących startom emocjach, przygotowaniach do igrzysk, integracji ze sportowcami z całego świata i kolejnych ambitnych planach.

24_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0661.jpg [667.16 KB]

Pokazujecie nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć sukces na miarę własnych możliwości

Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. To święto przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa. – Jesteście przykładem ludzi niezwykłych. Jesteście wspaniali, ponieważ nie tylko jesteście wspaniałymi zawodnikami, ale wspaniałymi ludźmi: otwartymi na świat, otwartymi na innych i życzę Wam, byście tacy zawsze pozostali. Pokazujecie nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć sukces na miarę własnych możliwości o ile chce i o ile ma wokół siebie przyjaznych ludzi, którzy stwarzają ku temu jak najlepsze warunki. Jeszcze raz bardzo serdecznie Wam gratuluję – powiedziała Pierwsza Dama.

16_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0358.jpg [1,019.90 KB]

Podkreśliła, że igrzyska stanowią „inkluzję w czystej postaci” i wyraziła nadzieję, na realizowanie tej idei również w życiu codziennym. W tym poglądzie Małżonce Prezydenta towarzyszy Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska, która dziękowała zawodnikom „za emocje, motywację, determinację, uśmiechy, za fantastyczną postawę i udowodnienie, że niemożliwe jest możliwe”. – Dziękuję za motywację dla nas, byśmy rozwijali sporty zunifikowane i zabiegali o to, by inkluzja nie była tylko podręcznikowym hasłem, ale rzeczywistością – dodała.

14_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0103.jpg
 
23_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0607.jpg
 
26_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0884.jpg
 
07_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_9656.jpg

W Berlinie Pani Prezydentowa kilkukrotnie spotykała się z zawodnikami, wspierając ich i kibicując podczas pierwszych zmagań. Była uczestniczką niezwykłej atmosfery panującej podczas olimpiady i świadkiem spełniania marzeń, jakim dla każdego sportowca jest udział w światowych igrzyskach. – Drodzy zawodnicy! Wróciliście z tarczą! 57 medali to wspaniały wynik. Byliście zmotywowani i niezwykle dobrze przygotowani, ale w sporcie tak jest, że prócz wytrenowania potrzeba też trochę szczęścia. Niektórzy z Was mieli go więcej, ale wszyscy jesteście zwycięzcami! – zapewniła Małżonka Prezydenta. – Jestem dumna, że Polska ma tak wspaniałą reprezentację i dziękuję, że jesteście doskonałymi ambasadorami naszego kraju – akcentowała.

W sporcie tak jest, że prócz wytrenowania potrzeba też trochę szczęścia. Niektórzy z Was mieli go więcej, ale wszyscy jesteście zwycięzcami! Jestem dumna, że Polska ma tak wspaniałą reprezentację i dziękuję, że jesteście doskonałymi ambasadorami naszego kraju 

06_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK2_5134.jpg [589.07 KB]

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli zawodnicy, trenerzy, przedstawiciele rodziców i ruchu Olimpiad Specjalnych Polska oraz reprezentanci firm i instytucji wspierających społeczność OSP. Zwracając się do nich Agata Kornhauser–Duda wyraziła „wielkie podziękowania za zaangażowanie, za poświęcenie, za bezwarunkową akceptację i za miłość do zawodników” oraz za „pomoc finansową i wrażliwość”.

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska w Berlinie liczyła blisko 100 zawodników i trenerów. Polacy walczyli  o medale w 18 dyscyplinach: pływaniu, lekkiej atletyce, badmintonie, koszykówce, bocce, bowlingu, kolarstwie, jeździectwie, piłce nożnej, golfie, gimnastyce, judo, kajakarstwie, trójboju siłowym, wrotkarstwie, tenisie stołowym, tenisie i zunifikowanej piłce siatkowej. 

13_Agata_Kornhauser_Duda_spotkanie_Olimpiady_Specjalne_20230629_PK1_0030.jpg [515.23 KB]

Sportowcy podarowali swojej honorowej patronce plakat Olimpiad Specjalnych Polska z podpisami wszystkich berlińskich reprezentantów, który – jak zapewniła Pierwsza Dama – zawiśnie w korytarzu przed jej gabinetem. Agata Kornhauser–Duda patronuje Olimpiadom Specjalnym Polska od 2015 roku.

Spotkanie poprowadził Damian Kuraś, rzecznik reprezentacji.

Żródło: prezydent.pl

a