środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
wtorek, 27 czerwiec 2023 21:32

Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” dla prof. Henryka Skarżyńskiego Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej i do czego czułem wewnętrzne powołanie - prof. Henryk Skarżyński Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej i do czego czułem wewnętrzne powołanie - prof. Henryk Skarżyński mat.rpas

Światowej sławy otochirung prof. Henryk Skarżyński został uhonorowany odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Profesor został wyróżniony za całokształt swojej działalności naukowo-zawodowej i filantropijnej.

Odznaczenie zostało wręczone 26 czerwca br. podczas XXXI Forum Sprawozdawczym Instytutów Badawczych, które odbyło się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

Odznaka honorowa Rzecznika Praw Obywatelskich została ustanowiona w 2009 r. Jest zaszczytnym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka.

„Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”

Prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński jest światowej sławy otochirurgiem, otolaryngologiem, założycielem, organizatorem i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz Światowego Centrum Słuchu. Profesor całym swoim dorobkiem naukowo-zawodowym, a także działalnością filantropijną pracuje nad tym, aby prawa człowieka w Polsce były lepiej chronione. Walka o godność człowieka nie jest abstrakcyjnym pojęciem, lecz przekłada się na konkretną pomoc osobom potrzebującym wsparcia.

- Mam ogromny zaszczyt wręczyć dzisiaj odznakę Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi w Ochronie Praw Człowieka” Panu Profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu. Pan Profesor od lat pomaga dzieciom i dorosłym powrócić do świata dźwięku. Jego osiągnięcia obejmują liczne wdrożenia metod chirurgicznych, autorskie programy badań przesiewowych i opracowania nowoczesnych koncepcji leczenia słuchu. Dotyczą także nowych metod i technologii w rekonstrukcji ucha, chirurgii poprawiającej słuch oraz rozwiązań telemedycznych w diagnostyce, dopasowaniu implantów i rehabilitacji. Wiele z tych rozwiązań stanowi kamienie milowe w polskiej i światowej medycynie oraz jest fundamentem polskiej szkoły otochirurgii.

Bardzo pragnę, aby dzisiejsze odznaczenie Pana Profesora Skarżyńskiego było odczytane również jako wyraz najwyższego szacunku i wdzięczności dla wszystkich osób pracujących i działających w tym obszarze. Dla naukowców, lekarzy, personelu medycznego i administracyjnego. Dla organizacji i stowarzyszeń, których aktywność przyczynia się do poprawy zdrowia i warunków leczenia. W walce o prawa człowieka, jesteście, Drodzy Państwo, naszym najważniejszym „orężem” i sojusznikiem. Walczymy o wspólną sprawę, jaką jest godność. Godność każdego człowieka – mówił Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek podczas wręczania Odznaki.

Rzecznik Praw Obywatelskich wręczył odznaczenie podczas Forum Instytutów Badawczych, które odbyło się 26 czerwca w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Wydarzenie to doroczny ogólnopolski zjazd przedstawicieli z prawie stu instytutów badawczych.

- Jestem zwykłym lekarzem i nie przemawia przeze mnie skromność. Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej i do czego czułem wewnętrzne powołanie. Wszystko, to robię z pasją i zaangażowaniem. Tym bardziej jestem zaszczycony odbierając Odznakę honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. W całym moim życiu i działalności kieruje się takimi wartościami jak - ochrona życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i godnego życia. Jestem wdzięczny, że zostało to docenione – mówił odbierając wyróżnienie prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński.

O laureacie

Osiągnięcia prof. Henryka Skarżyńskiego obejmują liczne wdrożenia metod chirurgicznych, autorskie programy badań przesiewowych i opracowania nowoczesnych koncepcji leczenia słuchu, nowych metod i technologii w rekonstrukcji ucha, chirurgii poprawiającej słuch oraz rozwiązań telemedycznych w diagnostyce, dopasowaniu implantów i rehabilitacji. Są kamieniami milowymi w polskiej i światowej medycynie i fundamentem polskiej szkoły otochirurgii. Od lat pomaga dzieciom i dorosłym powrócić do świata dźwięku. W wyniku badań i wdrożeń udało się po raz pierwszy na świecie rozszerzyć wskazania do leczenia za pomocą implantów słuchowych – z dziesiątek tysięcy na dziesiątki milionów pacjentów, zwłaszcza w grupie seniorów w starzejących się społeczeństwach. W skali globalnej takich pacjentów, z uwzględnieniem ostatniego rozszerzenia wskazań dokonanego przez prof. H. Skarżyńskiego, jest obecnie ponad 100 mln.

Zainicjował i zorganizował pierwszy na świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” dla osób niesłyszących lub głęboko niedosłyszących, które odzyskały słuch dzięki implantom i mogą rozwijać swoje zdolności artystyczne.

Prof. Henryk Skarżyński osobiście wykonał ponad 230 tysięcy operacji i wprowadził ponad 150 nowatorskich rozwiązań w otologii, chirurgii ucha i audiologii, które mają ogromny wpływ na poprawę komunikacji między ludźmi.

a