poniedziałek, maj 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 02 maj 2023 11:02

Łazienki Królewskie: 8 dni bezpłatnej majówki Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na zbliżający się weekend majowy Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało mnóstwo atrakcji z myślą o dorosłych, młodzieży i rodzinach z dziećmi Na zbliżający się weekend majowy Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało mnóstwo atrakcji z myślą o dorosłych, młodzieży i rodzinach z dziećmi Cezary Rudziński

Łazienki Królewskie to bez wątpienia miejsce cieszące się największą popularnością wśród tych, którzy majówkę spędzają w stolicy. W tym roku wielu z nas przedłuży swój weekend majowy nawet o tydzień.

Dlatego też Muzeum Łazienki Królewskie proponuje aż osiem dni pełnych ciekawych, darmowych atrakcji. W tym czasie będzie można bezpłatnie zwiedzić zabytkowe obiekty, obejrzeć pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wziąć udział w wielu kulturalnych wydarzeniach. Będzie to również okazja, by zobaczyć z bliska kopię Konstytucji 3 maja.

Na zbliżający się weekend majowy Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało mnóstwo atrakcji z myślą o dorosłych, młodzieży i rodzinach z dziećmi. W dniach 1-8 maja wstęp do wszystkich obiektów będzie bezpłatny. Po zimowej przerwie dla zwiedzających otwierają się dwa ciekawe obiekty – Biały Dom i Wodozbiór. W sobotę 6 maja zabytkowe budynki będą otwarte aż do godziny 20.00. Od 1 maja po łazienkowskich ogrodach będziemy mogli spacerować do godziny 22.00. Nowe godziny otwarcia będą obowiązywać już do końca lata.

Tegoroczny program majówkowy w Łazienkach rozpocznie się Piknikiem Europejskim 1 maja. Otworzą go hucznie parady dwóch orkiestr, które przejdą historycznymi ogrodami. Będzie to Orkiestra Wojskowa w Dęblinie oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Przez cały ten dzień w strefach edukacji w różnych miejscach Łazienek będą się odbywać animacje i warsztaty dla dzieci. Na placu zabaw w południowej części ogrodów dwa razy zostanie wystawiony spektakl dla dzieci Teatru Kamishibai z oprawą muzyczną. Za to fani przyrody w różnym wieku będą mogli wziąć udział w spacerach organizowanych przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie. Rodziny mogą także skorzystać z warsztatów przyrodniczych, plastycznych i rękodzielniczych.

W kolejne dni również czeka na nas mnóstwo atrakcji. Wydarzenia 2 maja będą się odbywać pod hasłem Świętujmy razem Dzień Flagi! Ich współorganizatorami jest Polska Opera Królewska oraz Biuro „Niepodległa”, które wspólnie z Muzeum zapraszają na Operowy piknik z Niepodległą na terenie rekreacyjnym za Ermitażem. Na scenie usłyszymy wiele znakomitych utworów muzyki kameralnej w wykonaniu solistów oraz orkiestry Polskiej Opery Królewskiej. W namiotach tematycznych odbędą się animacje dla dzieci i warsztaty o barwach narodowych. Natomiast wydarzenia w środę 3 maja będą związane z Konstytucją 3 maja, której kopia – na co dzień przechowywana przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie – będzie prezentowana w Pałacu na Wyspie przez cały tydzień.

W ramach Warszawskich Dni Kawaleryjskich 6 maja obejrzymy paradę i pokazy kawalerzystów, którzy zaprezentują widzom umiejętności władania szablą oraz jazdy konnej. Natomiast 7 maja przypada 260. rocznica urodzin księcia Józefa Poniatowskiego. Tego dnia nastąpi uroczyste odsłonięcie jego popiersia przy Pałacu Myślewickim. W ramach tych uroczystości przy Pałacu zostanie tez wystawiona miniatura teatralna Napoleon w Warszawie w reżyserii Leszka Zdunia, z muzyką Rafała Odrobiny.

Majówkę w Łazienkach zakończy dzień Imienin Króla 8 maja. Wówczas Muzeum zaprasza wszystkich na bezpłatne oprowadzania tematyczne po Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim oraz Białym Domu.

W czasie majówki fani muzyki jazzowej i kameralnej będą mogli dodatkowo wziąć udział w dwóch innych atrakcjach, tym razem z wstępem po kupieniu biletów.

XXXBędą to koncerty:

6 maja, godz. 18.00
Teatr Królewski w Starej Oranżerii
“In Memoriam Prof. Zbigniew Wawer. Włodek Pawlik Trio feat. Jan Maksimovič – sax (Litwa)”
Koncert inauguracyjny cyklu Jazz w Łazienkach. Włodek Pawlik przedstawia. Wystąpi znakomity jazzman, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik i jego Trio, a towarzyszyć im będzie saksofonista Jan Maksimovič, zaliczany do najzdolniejszych litewskich twórców jazzu.

7 maja, godz. 12.00
Pałac na Wyspie
Koncert Salony Muzyczne
Ostatni w tym sezonie koncert muzyki klasycznej w ramach cyklu współorganizowanego z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie utwory Chopina, Bridge’a, Brahmsa, Schumanna.

Bilety na oba koncerty można kupić w kasach Muzeum oraz w serwisie kicket.

X X X
BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Bezpłatny wstęp do zabytkowych obiektów
Pon. 1 maja 10.00 – 18.00
Wt. 2 maja 10.00 – 16.00
Śr. 3 maja 10.00 – 16.00
Czw. 4 maja 10.00 – 18.00
Pt. 5 maja 10.00 – 18.00
Sb. 6 maja 12.00 – 20.00
Nd. 7 maja 10.00 – 16.00
Pon. 8 maja 10.00 – 16.00

W te dni można indywidualnie zwiedzać obiekty wraz z wystawami czasowymi: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Wodozbiór, Biały Dom, Pałac Myślewicki, Koszary Kantonistów, Stajnie Kubickiego.

Wystawy czasowe:
Prezentacja kopii Konstytucji 3 Maja z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie (Pałac na Wyspie)
Polonia Restituta. Symbol odrodzenia (Pałac Myślewicki, 1. piętro)
„I otworzyło się niebo…”. Konserwacja i restauracja iluzjonistycznych fresków Franciszka Ecksteina w cerkwi garnizonowej świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawnym kościele jezuitów pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła we Lwowie (Stajnie Kubickiego).

1 MAJA
Piknik Europejski z okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

PARADY ORKIESTR W OGRODACH
Orkiestra Wojskowa w Dęblinie
godz. 11:00, trasa: Belweder – taras Pałacu na Wyspie – Stajnie Kubickiego
Orkiestra Reprezentacyjna Policji
godz. 12:00, trasa: Stajnie Kubickiego – taras Pałacu na Wyspie – Aleja Chińska – brama przy ul. Gagarina
godz. 13:00, trasa: Belweder – taras Pałacu na wyspie – Stajnie Kubickiego
STREFY EDUKACJI
Miejsce: Stanowiska plenerowe przed Podchorążówką i w okolicach Nowej Palmiarni
godz. 11:00–15:00, aktywności dla rodzin z dziećmi:
„Poznaj króla” – opowieść o Stanisławie Auguście i królewskim dworze, aktywności plastyczne
„Spójrz w niebo” – obserwacja nieba, opowieść o chmurach, malowanie chmur

Miejsce: Stara Kordegarda – strefa „Maluję” otwarta w godz. 11:00– 17:00, obowiązują wcześniejsze zapisy:

Miejsce: Plac Zabaw (południowa część ogrodów)
godz. 11:00 oraz 14:30 spektakl Teatru Kamishibai „Zaklęci w kamień” z oprawą muzyczną

SPACERY PRZYRODNICZE DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

11.00–12.30
Z poradnika ogrodnika. Spacer przyrodniczy dla młodzieży i dorosłych
Podczas spaceru po łazienkowskich ogrodach uczestnicy usłyszą ciekawe informacje na temat rosnących tu drzew i krzewów, które można uprawiać w ogródkach i na działkach. Muzealny edukator opowie też o warunkach, jakie są niezbędne, żeby poszczególne gatunki dobrze rosły.

Początek spaceru: przed Koszarami Kantonistów
Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”

13.30–15.00
Zwierzęce rodziny w Łazienkach Królewskich. Spacer przyrodniczy dla dzieci 6+ i opiekunów
Uczestnicy zajęć poznają przedstawicieli łazienkowskiej fauny. Dowiedzą się, kiedy u poszczególnych gatunków zwierząt pojawiają się młode, u których z nich potomstwem opiekują się tylko samice, a u których oboje rodziców.

Początek spaceru: przed Koszarami Kantonistów
Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”

WARSZTATY PRZYRODNICZO-PLASTYCZNE DLA RODZIN Z DZIEĆMI W WIEKU 6-10 LAT

godz. 10.00–11.30
Koń, mój przyjaciel
Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe maści i chody koni. Dowiedzą się, w jaki sposób zwierzęta te pomagają człowiekowi, a także jakie sporty jeździeckie można uprawiać. Zajęcia zakończy wykonanie pracy plastycznej – pokolorowanie zarysu sylwetki konia.

Warsztaty odbywają się na trawniku obok Stajni Kubickiego.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przybycia.

Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”.

godz. 11.45–13.15
Wymyśl sobie potwora, czyli skąd się wzięły istoty fantastyczne?
Uczestnicy poznają genezę mitycznych stworzeń. Dowiedzą się, jakie gatunki zwierząt były pierwowzorami istot fantastycznych, takich jak smoki, jednorożce, gryfy, czy bazyliszki. Wymyślą też i narysują dowolną istotę fantastyczną.

Warsztaty odbywają się na trawniku obok Stajni Kubickiego
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przybycia
Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”

godz. 13.45–15.15
Tropy i ślady zwierząt
Dzieci nauczą się rozpoznawać ślady ptaków i ssaków. Dowiedzą się, w jaki sposób zwierzęta je pozostawiają, a także czym dokładnie są tropy. Na zakończenie zajęć narysują zwierzę na podstawie jego śladów.

Warsztaty odbywają się na trawniku obok Stajni Kubickiego
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przybycia
Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”

godz. 15.30–17.00
I ty zostań paleobiologiem
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie zwierzęta uważa się za wymarłe, do wyginięcia których z nich przyczynił się człowiek, a które wyginęły w sposób naturalny. Spróbują także zrekonstruować wymarły gatunek na podstawie skamieniałości.

Warsztaty odbywają się na trawniku obok Stajni Kubickiego.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przybycia.

Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”.

WARSZTATY RĘKODZIEŁA

godz. 11.00–12.30
godz. 13.30–15.00
Warsztaty haftu krzyżykowego dla dzieci w wieku 10-13 lat wraz z opiekunami
Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na warsztaty haftu krzyżykowego. Uczestnicy będą mieli okazję wyszyć kolorową muliną drewniane modele przedstawiające wiewiórki i koniki.

Warsztaty odbywają się w Stajniach Kubickiego
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przybycia
Zajęcia realizowane w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”

 

2 MAJA
Świętujmy razem Dzień Flagi!
12.00-17.00 Operowy Piknik z Niepodległą
miejsce: teren rekreacyjny za Ermitażem
godz. 12.00–14.15 koncert muzyki kameralnej w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej. W programie utwory m.in. W.A. Mozarta, S. Moniuszki, L. van Beethovena, L. Delibesa, F. Chopina.

13.30 Spacer między dźwiękami – familijne warsztaty koncertowe o operze, ariach i muzyce kameralnej
15.00–17.00 koncert operowy. Koncert rozpocznie się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski z solistami Polskiej Opery Królewskiej. Następnie usłyszymy najpiękniejsze słynne arie i pieśni operowe oraz operetkowe.

poza sceną:
12:00-17:00 – strefa edukacji w namiotach tematycznych: animacje dla dzieci, warsztaty o barwach narodowych
Zapraszają: Biuro „Niepodległa”, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie

3 MAJA
Święto Konstytucji 3 maja
Miejsce: Pałac na Wyspie

10:00–16:00
Opowieści o Konstytucji 3 maja (Sala Salomona)
16:00–17:30
Debata na temat kultu św. Stanisława (Sala Balowa)
Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja postulowano połączenie rocznicy jej uchwalenia z uroczystością św. Stanisława – patrona Korony Polskiej, jak i Stanisława Augusta. Podczas debaty będziemy rozmawiać o legendzie męczennika Stanisława, jego kulcie, królewskich imieninach oraz obchodach 1. rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Uczestnicy: dr hab., prof. UW Krzysztof Skwierczyński, prof. dr hab. Agnieszka Bartoszewicz, dr Stanisław Witecki
Prowadzący: dr Kamil Frejlich (Dział Badań Naukowych), dr Piotr Skowroński (Dział Sztuki)

5 MAJA
15.00–15.30, Gabinet Królewski w Pałacu na Wyspie
„Łazienki na piątek: Królewskie miejsce pracy”
Gabinet był tym miejscem, w którym przebywający w Łazienkach Stanisław August ślęczał nad papierami. Podczas spotkania historyk i kierownik Działu Sztuki dr Piotr Skowroński opowie, jakie zajęcia wagi państwowej pochłaniały króla w czasie letnich pobytów w podmiejskiej rezydencji.

6 MAJA

Wydarzenia w ramach Warszawskich Dni Kawaleryjskich
godz. 13.30–14.30, taras Pałacu na Wyspie – uroczysty apel Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płka J. Kozietulskiego
godz. 15.15 parada kawalerzystów po ogrodach Łazienek Królewskich: taras Pałacu na Wyspie – Agrykola – Aleja Chińska – Hipodrom
godz. 16.00, Hipodrom – pokazy kawaleryjskie: władania szablą i lancą oraz pokazy umiejętności jazdy konnej

Jazz w Łazienkach. Włodek Pawlik przedstawia
Powrót cyklu muzycznego, w którym znakomity jazzman, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik i jego Trio występują w towarzystwie znakomitych gości. Zapraszamy na koncert inauguracyjny In Memoriam Prof. Zbigniew Wawer. Włodek Pawlik Trio feat. Jan Maksimovič – sax (Litwa)
godz. 18.00
Miejsce: Teatr Królewski w Starej Oranżerii
Bilety dostępne w serwisie kicket

7 MAJA
godz. 12.00
Koncert Salony Muzyczne
Miejsce: Pałac na Wyspie
Ostatni w tym sezonie koncert muzyki klasycznej w ramach cyklu współorganizowanego z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystąpi TRIO DEL SOGNO w składzie: Kamila Sacharzewska – fortepian, Roksana Maria Maciejczuk – mezzosopran, Julia Wawrowska – altówka

 

W programie:
Frank Bridge - Trzy pieśni na mezzosopran, altówkę i fortepian, H. 76
Johann Brahms - Dwie pieśni na alt, altówkę i fortepian op.91
R. Schumann - Adagio i Allegro op. 70 (duet: Julia Wawrowska, Kamila Sacharzewska)
F. Chopin - Polonez fis-moll op.44 (solo: Kamila Sacharzewska)

 

Wstęp: 15/17 zł. Bilety w kasach Muzeum (Podchorążówka, Stara Oranżeria, Stajnie Kubickiego) lub online w serwisie kicket.

godz. 12.00-12.30
Odsłonięcie popiersia księcia Józefa Poniatowskiego
Uroczystość odbędzie się w 260. rocznicę urodzin ks. J. Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta, właściciela i mieszkańca Pałacu Myślewickiego.

Miejsce: Ogród za Pałacem Myślewickim

ok. godz. 12.30
Miniatura teatralna Napoleon w Warszawie
Akcja: w Pałacu Myślewickim spotykają się książę Józef Poniatowski i Napoleon Bonaparte. Z ich rozmowy dowiadujemy się, jak ważną postacią był książę, który jako jedyny Polak i pierwszy cudzoziemiec otrzymał od cesarza Napoleona tytuł marszałka Francji.

Czas trwania: 15 minut
Godzina i miejsce: ok. 12.30, plac przed Pałacem Myślewickim w Łazienkach Królewskich
Scenariusz i reżyseria: Leszek Zduń
Muzyka: Rafał Odrobina

Występują:
KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI – Michał Konarski
NAPOLEON BONAPARTE – Marcin Kwaśny
MAJORDOMUS – Paweł Lipnicki

godz. 13:00–15:00
Stajnie Kubickiego
Pokazy filmu Kawalerzystą być Grzegorza Gajewskiego i spotkanie z twórcą filmu
Prelekcja na temat odznaczeń, którymi został uhonorowany książę Józef Poniatowski – Paweł Mełgieś, opiekun zbiorów falerystycznych w Muzeum Łazienki Królewskie
Prezentacja historii szabli w Wojsku Polskim – rotmistrz Robert Woronowicz
Spotkanie z twórcą popiersia księcia Józefa Poniatowskiego, rzeźbiarzem Pawłem Pietrusińskim

8 MAJA
Imieniny Króla

Oprowadzania po zabytkowych obiektach z edukatorami

I cykl oprowadzań
10:30 – Biały Dom
11:30 – Pałac na Wyspie
12:30 – Pałac Myślewicki
II cykl oprowadzań
11:30 – Biały Dom
12:30 – Pałac na Wyspie
13:30 – Pałac Myślewicki

Z okazji królewskich imienin zapraszamy do udziału w trzech krótkich spotkaniach w zabytkowych obiektach Łazienek Królewskich. Każde ze oprowadzań potrwa około 30 minut. Spotkania są ułożone tak, by każdy uczestnik zdążył dotrzeć do kolejnego obiektu na następne spotkanie.

Edukatorzy MŁK opowiedzą o życiu króla, jego wykształceniu i podróżach oraz fascynacjach artystycznych przez pryzmat relacji władcy z ważnymi osobami z jego otoczenia – między innymi członkami rodziny oraz działającymi na jego dworze artystami.

W Białym Domu będzie można posłuchać o efektach współpracy króla z Dominikiem Merlinim, Janem Chrystianem Kamsetzerem oraz Janem Bogumiłem Plerschem. W Pałacu na Wyspie edukator opowie o rodzicach Stanisława Augusta – Stanisławie Poniatowskim i Konstancji z Czartoryskich, a ponadto o relacjach króla z Marcellem Bacciarellim oraz sir Charlesem Hanburym Williamsem. W Pałacu Myślewickim usłyszymy o braciach i siostrach oraz królewskim bratanku – księciu Józefie Poniatowskim. Spotkania skierowane są do młodzieży i dorosłych.

Ukryta historia i symbolika w wizerunkach Stanisława Augusta – spacer po Pałacu na Wyspie
godz. 13.30

Spacer, na którym Daniel Cichorski z Muzeum Łazienki Królewskie zapozna uczestników z historią i symboliką portretów, medalionów i popiersia przedstawiających króla Stanisława Augusta.

a