poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 16 marzec 2023 10:41

29 edycja Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Wyróżniony

Napisane przez PAP/mediaroom
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nagrody SDP i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych. Nagrody SDP i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych. PAP/S. Leszczyński

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po raz 29. przyznało nagrody za publikacje w mediach. Główna Nagroda Wolności Słowa przypadła Ewie Stankiewicz-Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia” o tragedii smoleńskiej. Publicyście Piotrowi Semce zarząd główny SDP przyznał „Laur SDP” za „niezależność, odwagę i konsekwencję”.

Jury uhonorowało też nagrodą specjalną Dzieje.pl, portal PAP prowadzony wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Podczas 29. edycji Konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) jury wybierało zwycięzców spośród ponad 300 nadesłanych publikacji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych, opublikowanych od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 roku.

Najstarsza nagroda - Główna Nagroda Wolności Słowa dotycząca publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka, przypadła Ewie Stankiewicz-Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia” o tragedii smoleńskiej. „Laur SDP” za „niezależność, odwagę i konsekwencję” zdobył Piotr Semka.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych. Ufundowaną przez Polską Agencję Prasową nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie wręczył Wojciech Surmacz, prezes PAP.

„Nasi sąsiedzi z Europy mają inną percepcję tej wojny, dla nich rozlew krwi i zniszczenia nie są tak namacalne i dojmujące jak dla nas. Dlatego >>robota<<, którą wykonujecie jest tak ważna” - dziękował Wojciech Surmacz.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego otrzymał Tomasz Grzywaczewski za trzy reportaże emitowane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni” i „Białoruś. Przebudzenie”.

„Nagroda ma gorzki smak, bo jest przyznana za relacjonowanie zbrodni Rosji na Ukrainie. Mam nadzieję, że w kolejnych latach nagrodzone zostaną reportaże o ukraińskim zwycięstwie pokazujące, jak kraj się odradza” - mówił laureat.

„Nagroda Watergate” za dziennikarstwo śledcze trafiła do Anity Gargas za reportaże telewizyjne: „Taśmy Tuska”, „Michnik - Jaruzelski. Kulisy zażyłości”, „Kulisy walki o polski cukier”. Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy dostał Goran Andrijanić „Polacy, czy wy na to pozwolicie?!”. Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej otrzymała Aleksandra Fudala-Barańska za reportaż „Kilof zamiast karabinu”. Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne przypadła Karolowi Wasilewskiemu za dwie publikacje w Tygodniku TVP: „Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach”, „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?”. Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej trafiła do Cezarego Galka za reportaż radiowy „Świat w mojej głowie”.

Poza kategoriami konkursowymi jury przyznało dwie równorzędne Nagrody Specjalne: dla portalu Tygodnik.tvp.pl oraz dla Dzieje.pl, portalu PAP prowadzonego wspólnie z Muzeum Historii Polski.

„Działamy od 2008 r. popularyzując wiedzę na tematy historyczne. Trafiamy do 5 mln użytkowników, udowadniając, że internet to dobre narzędzie do przekazywania wiedzy” - zauważył Przemysław Skrzydelski, redaktor naczelny portalu Dzieje.pl.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

a