poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 13 grudzień 2022 11:06

Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji niepodległościowej – 13 grudnia 2022 Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

13 grudnia 2022 r., o godz. 12.30, na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostaną odznaczeni:

Pan Piotr BEŁCZOWSKI
Pan Andrzej Jakub BOGUSŁAWSKI
Pani Ewa Małgorzata BRYKOWSKA-LINIECKA
Pan Marcin ECKERT
Pani Maria HARDT
Pan Zygmunt Józef JAKUBCZAK
Pan Wojciech JÓZEFOWICZ
Pan Marek JUREK
Pani Agnieszka Irena KACZOROWSKA-BUDEK
Pan Zbigniew Ludwik KIJEWSKI
Pan Zygmunt KOŁSUT
Pan Marian Władysław KOZŁOWSKI
Pan Włodzimierz Roman KULIGOWSKI
Pani Małgorzata Janina ŁOPIŃSKA
Pani Aleksandra Józefina ŁUKASZEWSKA
Pani Hanna Barbara MELAK
Pan Tadeusz Wiesław OCHTABIŃSKI
Pani Małgorzata Jolanta OPORSKA
Pani Anna Jadwiga OSIŃSKA
Pani Dorota Maria PRZYŁUBSKA
Pani Marianna ROSIŃSKA
Pan Waldemar SIKORSKI
Pani Lidia Teresa STOBBE
Pan Maksymilian Bronisław SZYDŁOWSKI
Pani Elżbieta Józefa WAŚ
Pan Stanisław WODYŃSKI
Pan Piotr Paweł WOJNARSKI

pośmiertnie:

Pan Janusz Włodzimierz DOMAŃSKI
Pan Czesław KUJSZCZYK
Pan Leszek Zbigniew RUSIN
Pan Zygmunt Maria TRZASKA-DURSKI
Pani Teresa Maria UJAZDOWSKA-GROSZANG

Ceremonia wręczenia odznaczeń jest częścią programu zorganizowanych w Muzeum uroczystości w hołdzie ofiarom komunizmu w 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Rozpoczną się one o godz. 11.00 Mszą św. w intencji ofiar stanu wojennego, więzionych i pokrzywdzonych w latach 1981-89. Po nabożeństiwie nastąpi złożenie kwiatów pod murem pamięci na dziedzińcu Muzeum, a uroczystości zakończy koncert Janusza Radka „Biało-czerwona wolność” (początek koncertu o godz. 14.30).

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność”.

a