czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 17 listopad 2022 23:06

Podróże w nieznane = Alicja Trochim i Jakub Górski Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Podróże w nieznane Podróże w nieznane mat. pras

Wystawa dwojga artystów Anny Alicji Trochim uznanej malarki i młodego rzeźbiarza Jakuba Górskiego w Galerii 101 Projekt.

Kuratorem wystawy jest Paulina Świerczyńska-Brzezińska. Dzieła atrystów na wystawie pod tytułem Podróże w nieznane można obejrzeć do 18.11.2022 - 01.12.2022 w Galerii 101 Projekt przy ul.Wilczej 55/63 lok.6, ( wejście od ul.Pięknej 62/64 ) w godzinach: pon - pt 11.00 - 19.00, sob 11.00 - 15.00/

Anna Alicja Trochim

1952, Sokółka

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego, aneks z malarstwa ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego, aneks ze struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego. Jest laureatką wielu nagród m.in. Talens Company Award I II nagrody na Festiwalu Sztuki Młodych Środowiska Warszawskiego w 1979 r.

Była współorganizatorem wielu akcji charytatywnych m.in. aukcji na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie i ogólnopolskiej aukcji „Żywioł” w stołecznym Muzeum Narodowym. Jest współzałożycielką Galerii Delfiny w Warszawie oraz współtwórczynią warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych m.in. w Warszawie, Sztokholmie, Wilnie, Paryżu, Budapeszcie, Moskwie oraz Berlinie, mają one również swoje stałe miejsce w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą m.in. w zbiorach Królowej Holandii – Beatrix.

Jakub Górski

1989, Przemyśl

Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyplom magistra sztuki uzyskał w pracowni rzeźby pod kierownictwem J. Kierskiego w 2013 r. W swojej twórczości zajmuje się formami figuratywnymi. Prostota i surowość kreowanych figur podkreślają charakter materiału w którym pracuje. Skromny odłam surowego kamienia, kryje w sobie wiele tajemniczych możliwości jego preparacji. Każda z rzeźb jest odbiciem emocjonalnym i zarazem wyzwaniem warsztatowo technicznym dla artysty.

Syntetyczne, milczące bryły zimnego kamienia, ożywają pod rytm dłuta. Ostrość faktur przenika się tu z lustrem błyszczącego poleru. Walor natęża się i zanika, wyrazista krawędź urywa się poprzez transformację w płaszczyznę. Światło współgra z dosadnym cieniem, rysując przejrzyste oblicze aranżowanej, niepowtarzalnej kompozycji. Konstrukcja ekspresji rzeźbiarskiej, jest wynikiem analizy budowy kamienia. Przemijanie zapisane w pradawnej materii jest jej dalszą ewolucją. Autorskie prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, jest również autorem kilku popiersi oraz realizacji pomnikowych. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych.

a