czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 10 listopad 2022 13:21

V edycja „Moje miejsce na Ziemi” Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Moje miejsce na Ziemi” wspiera lokalne społeczności od 2018 roku Moje miejsce na Ziemi” wspiera lokalne społeczności od 2018 roku mat.pras

PKN ORLEN przyznał ponad 2 mln zł na rozwój społeczności lokalnych w ramach piątej edycji programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi”. Fundacja ORLEN wsparła 170 organizacji z ponad 2,4 tys. zarejestrowanych wniosków.

Dzięki dofinansowaniu powstaną m.in muzea czy inicjatywy edukacyjne dla dzieci. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji programu dotacje o łącznej wartości przekraczającej 9 mln zł otrzymało ponad 1200 inicjatyw.

– Działania podejmowane przez Fundację ORLEN od lat przynoszą wymierne efekty. Jako odpowiedzialna społecznie firma dostrzegamy potrzeby lokalnych społeczności i niezmiennie pomagamy w realizowaniu działań wywierających pozytywny wpływ na otoczenie. Mamy satysfakcję, że nasz projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem. W tym roku wybraliśmy aż 170 laureatów, którzy z naszą pomocą wprowadzą w swoim środowisku zmiany na lepsze. Oprócz zwycięzców programu grantowego, inicjatywą do aktywnego udziału w rozwoju swojego miejsca na ziemi wykaże się prawie 900 wolontariuszy. Grupa ORLEN zrzesza ludzi chcących pomagać. Widzimy, że nasze działania są doceniane, dlatego nie poprzestajemy na nich i już na wiosnę zapraszamy do udziału w kolejnej edycji – mówi Katarzyna Różycka, Prezes Fundacja ORLEN.

„Moje miejsce na Ziemi” wspiera lokalne społeczności od 2018 roku. Jest to największy z programów grantowych Fundacji ORLEN. Jego celem jest zachęcenie i umożliwienie uczestnikom zadbania o swoje miejsce na Ziemi. Dotacje trafiają m.in. do organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji, kół gospodyń wiejskich, szkół czy parafii. Aby wziąć w nim udział, należy przedstawić ciekawy pomysł działania na korzyść swoich lokalnych społeczności. W ramach programu niezmiennie poszukiwane są projekty związane z ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt i zrównoważonym rozwojem.

Laureaci otrzymują granty w wysokości 5-20 tys. zł. Największa liczba​ tegorocznych grantów trafi do organizacji działających na wsiach (105) oraz w miastach do 20 tys. mieszkańców (33). Wśród zwycięzców najwięcej organizacji jest z województwa mazowieckiego (23), śląskiego (17) oraz dolnośląskiego i wielkopolskiego (po 16).

Wśród nagrodzonych grantem pomysłów w poprzedniej edycji znalazły się warsztaty, turnieje sportowe, czy zakup defibrylatora dla Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym roku dotacje zostały przeznaczone m.in. na Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej, Strefy Pozytywnych Zmian czy Stowarzyszenia "Razem - dla Dzieci Szkoły Podstawowej w Bargłówce". Granty umożliwią pielęgnowanie dziedzictwa historycznego w nowoczesny sposób, wesprą finansowanie wykładów i ćwiczeń z zakresu ratownictwa i działań przedmedycznych, wystaw, lekcji muzyki, koncertów, konkursów, audycji radiowych, a także utworzenie FABRYKI EKO – EDUKACJI budującej świadomość ekologiczną.

Lista wszystkich 170 zwycięskich organizacji jest już dostępna na stronie Fundacji ORLEN. Kolejna odsłona programu wystartuje już wiosną 2023 roku.

 

a