wtorek, grudzień 06, 2022
Follow Us
piątek, 28 październik 2022 10:57

"Polska Stasiaka" - historia polityka na trudne czasy Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
To nie tylko fascynujący życiorys polityczny, ale i rozważania o tym czego dziś brakuje w polskim życiu publicznym - Wiktor Świetlik To nie tylko fascynujący życiorys polityczny, ale i rozważania o tym czego dziś brakuje w polskim życiu publicznym - Wiktor Świetlik mat.pras

Władysław Stasiak głównie został zapamiętany z szefowania kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Wiktor Świetlik w „Polsce Stasiaka” odsłania jednak dużo więcej – od młodzieńczej walki z komuną, poprzez zapobieganie przemytowi broni aż po tajne rozmowy międzynarodowe dotyczące losów Iraku i bezpieczeństwa Europy.  

- Historia nie była dla ministra Stasiaka okazją do popisywania się erudycją, ale tylko wezwaniem do wyciągania z niej praktycznych lekcji: by uniknąć powtórki ze zła, które nieraz doświadczyło naszą wspólnotę – napisał we wstępie do książki profesor Andrzej Nowak. „Polska Stasiaka” autorstwa Wiktora Świetlika to biografia jednego z najciekawszych i najzdolniejszych polskich polityków działających po 1989 roku. 

- To nie tylko fascynujący życiorys polityczny, ale i rozważania o tym czego dziś brakuje w polskim życiu publicznym – mówi autor książki.

Wraz z nim śledzimy życiorys bohatera od czasów wrocławskiej, licealnej i studenckiej opozycji w końcowym okresie PRL. Potem przemierzymy korytarze Najwyższej Izby Kontroli i znajdziemy się w pokojach inspektorów walczących z korupcją, przemytem broni, esbeckimi powiązaniami. Będziemy przyglądać się walce z przestępczością w Warszawie i zamykaniu nielegalnego klubu z udziałem byłych żołnierzy Grom. W końcu znajdziemy się w świecie światowej polityki. Na korytarzach Białego Domu, misjach międzynarodowych, naradach strategicznych w siedzibie polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a potem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego, w której Władysław Stasiak był traktowany jako przyszły lider polskiej prawicy. 

- W 2010 roku wszystkim wydawało się, że to początek wielkiej kariery politycznej. Przyszły przywódca prawicy i prezydent – mówi Wiktor Świetlik.

Jak potoczyłyby się więc dalsze losy jego bohatera? Logika wydarzeń i historia drugiej dekady XXI wieku wskazywałyby na to, że faktycznie najbardziej prawdopodobna wydaje się kariera prezydencka. Te nadzieje przerwała tragedia Smoleńska, w której bohater książki zginął na pokładzie prezydenckiego samolotu.      

Wiktor Świetlik nie tylko przedstawia sylwetkę i biografię Władysława Stasiaka, ale mierzy się z najważniejszymi problemami przed jakimi stawała Polska w 1989 roku i szuka dla nich rozwiązania właśnie w działaniach bohatera swojej książki. Książka, podobnie jak sylwetka bohatera, nabrały szczególnej aktualności w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy inteligencja, wiedza i zdecydowanie bohatera książki zdecydowanie Polsce by się przydały. Na szczęście pozostała nam jego spuścizna intelektualna i dorobek, z którego możemy czerpać, i dzięki któremu możemy czuć się bezpieczniejsi.  

Wiktor Świetlik, „Polska Stasiaka”, Unitas, 2022 

a