środa, luty 08, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 21 czerwiec 2022 23:06

Z jakim znanym pisarzem przyjaźni się autor powieści „Zachowaj spokój”? Wyróżniony

Napisane przez art. partnera
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Harlan Cobena znany jest wszystkim miłośnikom thrillerów oraz szeroko pojętej literatury kryminalnej „W głębi lasu” oraz „Zachowaj spokój” Harlan Cobena znany jest wszystkim miłośnikom thrillerów oraz szeroko pojętej literatury kryminalnej „W głębi lasu” oraz „Zachowaj spokój” mat.pras

„W głębi lasu” oraz „Zachowaj spokój” to tytuły seriali, których scenariusze powstały na podstawie powieści autorstwa Harlana Cobena. W naszym artykule przedstawiamy kilka ciekawostek z życia tego popularnego autora kryminałów. Zapraszamy do lektury.

  1. Z jakim popularnym pisarzem przyjaźni się Coben?

Harlan Coben znany jest wszystkim miłośnikom thrillerów oraz szeroko pojętej literatury kryminalnej. Ten niezwykle płodny amerykański pisarz przyszedł na świat w 1962 roku w Newark w stanie New Jersey. W tym mieście – a także w Nowym Jorku - osadzona jest akcja wielu jego książek. Interesującą ciekawostką z jego życiorysu może być fakt, że podczas studiów politologicznych w Amherst College poznał pisarza Dana Browna, autora bestsellerowego „Kodu Leonarda da Vinci”. Panowie należeli do bractwa „Psi Upsilon”, a przyjaźń między nimi trwa do dzisiaj. Książki wychodzące spod pióra Cobena to literatura kryminalna najwyższej próby. Niesamowite historie, zaskakujące zwroty akcji, ciekawi i niejednoznaczni bohaterowie – czego chcieć więcej od kryminału? Nie dziwi zatem fakt, że autor ma rzesze wiernych czytelników na całym świecie.

  1. Harlan Coben – bestsellery

Chcąc pokusić się o wybór tytułu, który utorował mu drogę do międzynarodowego sukcesu, należałoby wskazać przede wszystkim na powieść „Nie mów nikomu”. Można ją kupić w sklepie internetowym matfel.pl – https://matfel.pl/tra-pol-171521-Harlan-Coben.html. Na podstawie tego kryminału z 2001 roku francuski reżyser Guillame Canet nakręcił trzymający w napięciu thriller, który pokazywany był w wielu krajach europejskich odnosząc spory sukces komercyjny. Polscy widzowie mogą z kolei kojarzyć Cobena ze światem seriali. W ostatnich latach powstały dwie polskie produkcje serialowe oparte na prozie Harlana Cobena. Pierwszą z nich jest serial „W głębi lasu” oparty na książce o tym samym tytule, której polska premiera miała miejsce w 2008 roku. Fabuła powieści przenosi czytelnika do mrocznego lasu w którym podczas obozu młodzieżowego dochodzi do zbrodni. Prokurator Paul Copeland – prywatnie brat jednej z rzekomo zamordowanych dziewczyn - próbuje dowieść prawdy, a czytelnik z zapartym tchem uczestniczy w całej tej historii. 

  1. Najnowszy serial 

Najnowszą produkcją serialową opartą na prozie Cobena jest „Zachowaj spokój”. Zarówno książka, jak i oparty na jej kanwie serial opowiadają o losach nastolatka oraz jego rodziców, którzy zostają uwikłani w serię tajemniczych i mrocznych zdarzeń. W główne rolę w serialu wcielili się Magdalena Boczarska oraz Leszek Lichota. Fanów literatury Harlana Cobena raczej nie trzeba namawiać do obejrzenia tej produkcji, ale jeśli serial już za Tobą, zdecydowanie warto sięgnąć po książkę i raz jeszcze przeżyć te niezapomniane emocje!

a