czwartek, grudzień 08, 2022
Follow Us
poniedziałek, 04 kwiecień 2022 10:17

Masowy grób w Buczy zdjęcia satelitarne z 10 marca Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zdjęcie satelitarne Cerkwi w Buczy Zdjęcie satelitarne Cerkwi w Buczy Maxar Technologies

Na zdjęciach satelitarnych Maxar Technologies z 10 marca widać 14-metrowy rów wykopany obok cerkwi w Buczy pod Kijowem. Po odzyskaniu kontroli nad Buczą przez siły ukraińskie w tym miejscu odkryto masowy grób z ciałami cywilów.

Firma Maxar Technologies, która zbiera i publikuje zdjęcia satelitarne Ukrainy, oświadczyła, że pierwsze oznaki rozkopu na miejscu masowego grobu przy cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych w Buczy były widoczne 10 marca – pisze agencja Reuters. Bucza, podobnie jak inne miasta na północny zachód od Kijowa były wówczas pod kontrolą sił rosyjskich, które 24 lutego zaatakowały Ukrainę.

Zdjęcia z Buczy. Są tu po to, żeby nikt tego nie zapomniał.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania wideo, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Chodzi o Buczę, Irpień, Hostomel, a także inne miasteczka.

Reuters pisze, że jego dziennikarze, którzy byli w Buczy w sobotę, widzieli ciała leżące na ulicach miasta. Masowy grób obok cerkwi był wciąż odsłonięty i „wystawały z niego ręce i nogi” zabitych.

Władze Ukrainy oskarżyły Rosję o masowe zbrodnie na cywilach i „masakrę ludności”.

 

a