piątek, maj 20, 2022
Follow Us
poniedziałek, 21 marzec 2022 14:41

Szefernaker z MSWiA: Mamy rezerwy w przyjmowaniu uchodźców w mniejszych miejscowościach Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Część miejsc przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach nie została jeszcze przez nich zajęta, poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Podkreślił, że rząd wraz z samorządami przygotowuje się także na przyjęcie kolejnej fali uchodźców, gdyby zaszła taka potrzeba.

"Mamy rezerwy jeżeli chodzi o miejsca, które były zgłoszone na samym początku, są to przede wszystkim miejsca w mniejszych miejscowościach. Tu mamy znacząca rezerwę" - powiedział Szefernaker w radiowej Jedynce.

Podkreślił, że wielu uchodźców, chcąc wrócić później na Ukrainę stara się dotrzeć do dużych miast, ponieważ są przekonani że z "dużych miast dużo łatwiej później będzie im wrócić do siebie".

"Ale musimy być również przygotowani oprócz tej rezerwy na kolejny etap, to znaczy takie miejsca zbiorowego zakwaterowania, które mają dużo niższy standard, ale pozwolą na przyjęcie wielu osób np. na halach sportowych i to nie w dużych miejscowościach tylko, ale także w mniejszych miejscowościach, miejscowościach powiatowych" - powiedział wiceminister.

Przypomniał, że w ciągu ostatniej doby granicę polsko-ukraińską przekroczyło niespełna 34 tys. uchodźców wobec ponad 140 tys. dwa tygodnie temu, ale - jak podkreślił - w każdej chwili może ruszyć kolejna fala.

Zaznaczył, że rząd przygotowuje się także i na taki scenariusz, dokonując przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych zakupu sprzętu, niezbędnego do przyjęcia kolejnej fali uchodźców.

Zaapelował do innych państw europejskich o stworzenie oferty dla uchodźców z Ukrainy. Zaznaczył, że taką ofertę przedstawiła już Wielka Brytania, która - jak powiedział - zaproponowała mechanizmy regulacyjne podobne do tych, które istnieją w Polsce. Dodał, że chęć przyjęcia ukraińskich uchodźców zadeklarowało ponad 100 tys. brytyjskich rodzin. 

a