piątek, czerwiec 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 12 listopad 2021 12:46

Żegnaj Rysiu! RYSZARD BADOWSKI 1930-2021 Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ryszard Badowski Ryszard Badowski Grzegorz Micuła

8 listopada zmarł Ryszard Badowski. Był dziennikarzem, podróżnikiem operatorem filmowym, fotografem i pisarzem, reporterem I publicystą, wytrwałym tropicielem podróżniczych poloników, przez lata współpracował z magazynem geograficznym Poznaj Świat oraz polskim wydaniem magazynu National Geographic. 

Przez prawie dwadzieścia lat (1969-1988) prowadził w Telewizji Polskiej Klub Sześciu Kontynentów. W jego Kawiarence pod Globusem spotykali się podróżnicy oraz podróżujący dziennikarze i filmowcy, którzy opowiadali o swoich wyprawach, przybliżając niedostępny wówczas świat milionom polskich telewidzów. Jest autorem ponad 100 filmów podróżniczych, w tym wielu realizowanych w dziale telewizyjno – filmowym „Tele-AR” prasowej Agencji Robotniczej w Warszawie. A także kilkunastu książek oraz tysięcy artykułów, w większości poświęconych odkryciom geograficznym naszych rodaków oraz wkładowi Polaków do światowej kultury i cywilizacji. Uczestniczył w polskich wyprawach polarnych, relacjonował lot pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego (w1978). Jest pierwszym Polakiem, który dotarł na wszystkie sześć kontynentów.  

Ryszard był bardzo poukładany, miał ogromne archiwum z setkami fiszek, wycinków i notatek. Jego teksty były niezwykle rzetelne i doskonale udokumentowane. Przy jakiejś okazji opowiadał o tekście młodej dziennikarki o Mongolii z mnóstwem merytorycznych błędów i zastanawiał się jak mogło dojść do jego publikacji w poważnej wydawało się gazecie.   

Był człowiekiem bezkompromisowym, wygrał dwa procesy z Jackiem Pałkiewiczem m. in. o autorstwo odkrycia źródeł Amazonki. 

Ryszard przyjaźnił się z Olgierdem Budrewiczem, również członkiem honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników GLOBTROTER, wystąpił w filmie o Olgierdzie nakręconym przez nas w 2013 roku (reżyseria Artur Mościcki). Obaj, wraz z Zygmuntem Broniarkiem, też członkiem honorowym, bywali na naszych Wigiliach Globtrotera.  

7 października odwiedziliśmy Ryśka z prezesem SD-P „Globtroter” Sławkiem Bawarskim. Ryszard miał pewne plany wobec magazynu „Poznaj Świat”, z którym współpracował przez ponad pół wieku, a który przestał ukazywać się przed rokiem. Był w świetnej formie, miał mnóstwo pomysłów. Przez ostatnie lata nie wychodził z domu, miał problemy z chodzeniem, ale umysł jasny i precyzyjny Podczas spotkania zrobiłem kilka zdjęć. Ostatnich. Na przesuniętym ze względu na pandemię coronavirusa-19 spotkaniu 30-lecia „Globtrotera” mieliśmy wręczyć Ryszardowi okolicznościowy dyplom honorowy. Już go nie odbierze. 

Żegnaj Rysiu! 

RiP

--------------------------------

Za Wikipedią:

Ryszard Badowski urodził się 12 marca 1930 roku w Pabianicach, zadebiutował w 1946 jako szesnastoletni korespondent z Polski dla amerykańskiego "The Cleveland Press" i polonijnego "Dziennika dla Wszystkich". Studiował w ZSRR, skąd publikował relacje w “Po prostu” i w "Sztandarze Młodych". W ramach praktyk studenckich pisał reportaże ze swojej podróży dla "Turkmeńskiej Iskry".

W 1949 rozpoczął pracę jako korespondent łódzkiego "Głosu Robotniczego". Był korespondentem zagranicznym tej gazety na Kubie (1963), w NRD i wielokrotnie w ZSRR. W 1965 odbył rejs lodołamaczem atomowym "Lenin" z Murmańska na wyspę Dikson w Arktyce. W telewizji podjął pracę w 1968, a rok później rozpoczął prowadzenie "Klubu Sześciu Kontynentów". Uczestniczył w polskiej wyprawie badawczej na Antarktydę w 1976 na statku "Profesor Siedlecki". W tym samym roku odbył podróż do Australii i Oceanii, stając się pierwszym Polakiem, który był na wszystkich kontynentach. 

Był sprawozdawcą z lotu Sojuz-Apollo w 1975, a także lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego w 1978.

W 2001 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 1. Publikacje książkowe
 • Renifer zaginął 1973.
 • Tajemnica bursztynowej komnaty 1976.
 • Biało-czerwona u brzegów Antarktydy1977.
 • Lechici znad Tereku 1977.
 • Za kręgiem polarnym 1980.
 • Wojna u progu Antarktydy 1983.
 • Azerbejdżan – Kraina ognia / Georgia płd. – Raj w Antarktyce 1985.
 • Pod portugalską banderą 1998, 
 • Odkrywanie Świata. Polacy na sześciu kontynentach 2001
 • Polscy piewcy Kazachstanu 2002

Zdjęcia autora.

a