poniedziałek, grudzień 06, 2021
Follow Us
środa, 22 wrzesień 2021 10:42

Zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze w ramach 25. Festiwalu Nauki Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W ramach 25. Festiwalu Nauki, 25 września, pracownicy IGF PAN i projektu EDU-ARCTIC.PL przygotowali dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym W ramach 25. Festiwalu Nauki, 25 września, pracownicy IGF PAN i projektu EDU-ARCTIC.PL przygotowali dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym mat.pras

W ramach 25. Festiwalu Nauki, 25 września, pracownicy IGF PAN i projektu EDU-ARCTIC.PL przygotowali dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

Zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego odbędzie się w godzinach 11:00-14:00, udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.

W programie imprezy przebiegającej pod hasłem „Nauka otwiera drzwi” przewidziano następujące atrakcje:

11:15, 12:30 oraz 13:30 – zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych wraz z przewodnikiem.

Uczestnicy poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze oraz obejrzą wybraną aparaturę pomiarową stosowaną do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych, zanieczyszczeń powietrza.

11:30 oraz 12:45 – zwiedzanie wystawy polarnej wraz z przewodnikiem.

W jednym z budynków Obserwatorium w Świdrze, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań Arktyki, jak i sprzęt codziennego użytku niezbędny polarnikom do tego, aby przetrwać trudne warunki klimatu polarnego.

11:30 oraz 12:45 - prezentacja Spitsbergeńskiej Kapsuły Czasu.

Spitsbergeńska Kapsuła Czasu z okazji 60-lecia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund została zakopana na Spitsbergenie w 2017 roku. Pojemnik z artefaktami na skutek naturalnych procesów denudacyjnych wydostanie się na powierzchnię Ziemi prawdopodobnie za około 500 tys. lat. Ten, kto odnajdzie kapsułę, otrzyma informacje przekazane za pomocą odpowiednio dobranych i pogrupowanych przedmiotów zebranych w pięciu kontenerach tematycznych: geologia, biologia, środowisko naturalne, życie codzienne mieszkańców Ziemi, technologia.

Wśród dodatkowych atrakcji przewidziano gry terenowe dla dzieci i młodzieży, polarne koło fortuny, wirtualną wycieczkę do Arktyki dzięki goglom VR, zdjęcia w stroju polarnika, układanie megapuzzli oraz kącik artystyczny dla najmłodszych.

Projekt EDU-ARCTIC.PL jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu DIALOG.

Źródło informacji: Instytut Geofizyki PAN

a