sobota, listopad 27, 2021
Follow Us
czwartek, 02 wrzesień 2021 10:43

„Chopin. Salon romantyczny” wystawa w Zamku Królewskim Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na wystawie pokazanych zostanie 47 dzieł, wśród których znalazły się obrazy, listy, manuskrypty muzyczne oraz pamiątkowe przedmioty związane z postacią Chopina Na wystawie pokazanych zostanie 47 dzieł, wśród których znalazły się obrazy, listy, manuskrypty muzyczne oraz pamiątkowe przedmioty związane z postacią Chopina mat.pras

Od 4 września do 14 listopada czynna będzie w Zamku Królewskim wystawa czasowa poświęcona Fryderykowi Chopinowi, na której zobaczymy m.in. obraz Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku”. 

Ekspozycji towarzyszyć będą recitale w wykonaniu wybitnych pianistów: Szymona Nehringa, Nikolaya Khozyainova i Philippe’a Giusiano.

Wystawa nawiązuje do ważnej w życiu społecznym XIX wieku instytucji, jaką był salon – przestrzeń wyrafinowanego gustu, przychylna nowym zjawiskom i nurtom w sztuce. Zrozumienie ich jest niezbędne dla uchwycenia specyfiki epoki. To tam mogli debiutować i rozwijać się młodzi artyści, znajdując wśród elit życzliwych odbiorców i możnych mecenasów.

Na wystawie pokazanych zostanie 47 dzieł, wśród których znalazły się obrazy, listy, manuskrypty muzyczne oraz pamiątkowe przedmioty związane z postacią Chopina. Na szczególną uwagę zasługuje dziewięć autografów muzycznych kompozytora, a wśród nich autograf z polimetrią utworu „Lento con gran espressione w tonacji cis-moll”. Te wyjątkowe świadectwa procesu twórczego dokumentują krystalizowanie się pomysłów muzycznych i proces przelewania ich na papier nutowy.

„Z tematem salonu romantycznego szczególnie związany jest obraz Henryka Siemiradzkiego >>Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku<< (1887 r.), który przez ponad 130 lat nie był prezentowany w Polsce, jednak dzięki inicjatywie Fundacji Trzy Trąby Michała Radziwiłła i wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu został sprowadzony do kraju i mógł stać się ważnym elementem naszej wystawy” - mówi Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka wystawy.

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

a