poniedziałek, lipiec 26, 2021
Follow Us
poniedziałek, 12 lipiec 2021 09:16

7. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy” Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal rozpoczną e-Warsztaty pod nazwą „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, Festiwal rozpoczną e-Warsztaty pod nazwą „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, mat.pras

„Pełnia dźwięku, czyli muzyka w rozwoju człowieka” to myśl przewodnia 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, na który zaprasza prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 13–15 lipca. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą e-Warsztaty Naukowo-Muzyczne oraz Międzynarodowa e-Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”. 

- Tegoroczny Festiwal zaplanowaliśmy jako wydarzenie on-line, gwarantujące bezpieczny udział uczestnikom z całego świata i widzom w sytuacji pandemii COVID-19. – mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca i organizator wydarzenia. - Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły – dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych e-Warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. Na zakończenie tradycyjnie mam zaszczyt zaprosić Państwa na Koncert Galowy z udziałem Laureatów poprzedniej edycji, dziesięciu nowych uczestników, którzy przysłali swoje utwory oraz Gości Specjalnych. Wszystkie wykłady, warsztaty i koncerty będzie można śledzić w Internecie
w serwisie YouTube lub na stronie Festiwalu. – zaprasza prof. Henryk Skarżyński. 

Festiwal rozpoczną e-Warsztaty pod nazwą „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, podczas których specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób z różnych obszarów sztuki, takich jak muzyka, malarstwo, taniec czy śpiew, można czerpać pozytywne doświadczenia pomocne w codziennym życiu? Podczas zajęć będzie można poczuć radość, jaka płynie ze wspólnego śpiewania, podczas zajęć rytmiki Dalcroze’a odnaleźć swój naturalny ruch i poczucie rytmu, a także spróbować zmierzyć się z szumami usznymi podczas specjalnie opracowanych zajęć muzykoterapeutycznych. Z kolei ćwiczenia z emisji głosu pomogą lepiej poznać swój głos i rozwinąć jego siłę.

Warsztat gitarowy dla pasjonatów, wbrew swojej nazwie, przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ten fantastyczny instrument i posłuchać terapeutycznych kompozycji gitarowych. Dzieci z dysfunkcjami narządu słuchu i osoby zainteresowane zapraszamy do odkrywania różnych malarskich technik, które pomagają wyrażać swoje przeżycia i doświadczenia, mogą więc być sposobem komunikowania myśli. Po e-Warsztatach organizatorzy zapraszają na e-koncert teatralnych interpretacji ruchowych muzyki w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Katowicach pt. „W rytmie emocji”. W programie utwory Haendla, Pendereckiego, Hosokawy, Vasksa i Xenakisa.

Integralną częścią Festiwalu jest Międzynarodowa e-Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”, której tematyka skoncentruje się przede wszystkim na potencjale i efektywności różnych form muzykoterapii w pracy z osobami z zaburzeniami słuchu, a zwłaszcza dziećmi – użytkownikami implantów słuchowych. Nie zabraknie także interesujących tematów dla szerszego grona odbiorców – będzie można dowiedzieć się, co to jest droga słuchowa i dlaczego sam sprawny zmysł słuchu nie wystarczy, by dobrze słyszeć. Pogłębieniem tego tematu będzie wykład m.in. o tym, jak mózg radzi sobie z informacjami dźwiękowymi dostarczanymi przez implant słuchowy i dlaczego dopasowywanie procesorów mowy u pacjentów jest za każdym razem dużym wyzwaniem. Przyjrzymy się także, jak wygląda opieka rehabilitacyjna przed wszczepieniem implantu i po zabiegu oraz badaniu metodą rezonansu magnetycznego pod kątem zagadnień interesujących dla pacjenta. Ciekawym tematem będzie z pewnością prezentacja wyników badań słuchu przeprowadzonych wśród studentów szkoły muzycznej.

Szczegółowy program e-Konferencji jest dostępny na stronie Festiwalu: https://festiwal.ifps.org.pl/konferencja

Warsztaty, wykłady naukowe, koncerty będą dostępne pod linkami:

e-Warsztaty

e-Konferencja

e-Koncert

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się Koncert Galowy, który ma odzwierciedlać wielowymiarowość muzyki oraz pokazać moc jej oddziaływania. - Każdy ton, każda pauza, każdy dysonans czy harmonia, largo czy vivo – prowadzą do świata indywidualnych doznań. Mają siłę wpływania na nasze emocje i mogą je zmieniać. – zapewnia prof. H. Skarżyński. Podczas e-koncertu wystąpią gwiazdy 7. edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”, czyli tegoroczni Laureaci z Polski i z zagranicy. Ich wykonania instrumentalne i wokalne będą wzbogacone filmami, które nakręcili w pięknych sceneriach – miejscach szczególnie im bliskich, będących wizualnym dopełnieniem muzyki, którą wykonują z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Atrakcją będzie też występ Masovia String Quartet – kameralnego kwartetu smyczkowego założonego przez grupę przyjaciół – wirtuozów i miłośników sztuki.

Koncert Galowy poprowadzą Agnieszka Sepioło i Maciej Miecznikowski. 

a