wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
piątek, 28 maj 2021 10:43

Expo 2020 Dubaj - stroje z Politechniki Łódzkiej Wyróżniony

Napisane przez JEN/mat.pras.
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Expo 2020 Dubaj - stroje z Politechniki Łódzkiej mat.pras

Studentka Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej zwycięzcą konkursu na stroje dla obsługi Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubaju. Konkurs zorganizowała Politechnika Łódzka wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Województwem Łódzkim.

 

Stroje wykonane zgodnie z projektem studentki obejrzą miliony gości najbardziej prestiżowej wystawy na świecie, jaką jest Expo 2020 Dubai. Jury nagrodziło także kreatywne projekty dwojga studentów: Damiana Miziołka oraz Weroniki Wrzosek, przyznając im odpowiednio drugą i trzecią nagrodę.

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to nie tylko największe wydarzenie gospodarcze na świecie. To również wielki festiwal designu. Mamy przyjemność pracować z najlepszymi, począwszy od koncepcji architektonicznej, ekspozycji wewnętrznej i projektowania doświadczeń gościa Pawilonu Polski. Do tego grona dołącza laureat konkursu na stroje dla naszej obsługi, które staną się uzupełnieniem wizerunku Polski jako kraju wyjątkowej kreatywności. Jesteśmy pod dużym wrażeniem talentu i zaangażowania studentów Politechniki Łódzkiej oraz sprawności organizacyjnej opiekunów konkursu. Bardzo dziękujemy za tę współpracę, doceniamy ponadprzeciętną energię, która płynie z regionu łódzkiego i z niecierpliwością czekamy, by móc oglądać obsługę naszego pawilonu witającą gości w strojach projektu laureatki konkursu. Serdecznie gratulujemy! – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai.

Studenci wielkim potencjałem woj. łódzkiego

Jak podkreśla Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego – studenci stanowią niewątpliwie jeden z największych potencjałów województwa łódzkiego. Efekty rozstrzygniętego konkursu w postaci unikatowych strojów, łączących tradycję z nowoczesnością są tego najlepszym dowodem. Zwycięskie projekty prezentowane przez obsługę Pawilonu Polski będą piękną wizytówką polskiego designu w Dubaju. Konkurs okazał się także świetną okazją do zacieśnienia współpracy regionu z Politechniką Łódzką oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Liczę na to, że to początek tak owocnej współpracy i realizacji innowacyjnych projektów. Gratuluję laureatom oraz uczestnikom konkursu inspirujących pomysłów i kreatywności. 

W końcowym etapie konkursu znalazło się 8 osób. Studenci nie zawiedli oczekiwań komisji złożonej z przedstawicieli PŁ, PAIH i WŁ. Wybór zwycięskiej kolekcji nie był łatwy, towarzyszyły mu duże emocje i długie dyskusje. Stworzone projekty, łącząc nowoczesność i tradycję, w oryginalny sposób wpisywały się w hasło Pawilonu Polski „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Przedstawiciele PAIH i WŁ szczególnie analizowali projekty pod kątem komfortu i funkcjonalności ubrań oraz ich stylistycznej zgodności z aranżacją Pawilonu Polski na Expo. Przedstawiciele PŁ zwracali uwagę na kreatywność i ciekawe wzornictwo oraz możliwość realizacji projektu.

Jak wyjaśnia prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej zasiadająca w jury – Oczekiwania wszystkich stron najbardziej spełnił projekt Barbary Florczyk, który bardzo dobrze kojarzy się nam z polskim ubiorem ludowym. Nasza studentka zaproponowała bardzo piękny, charakterystyczny ornament zgeometryzowanej formy florystycznej, nawiązującej do haftów na ludowych strojach. Ornament ten zaproponowała w ubiorach damskich i męskich w dużej, widocznej skali. Ma być on wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski. Kolorystyka całej kolekcji jest w przeważającej części zestawieniem czerwono – białym.

Kim jest Barbara Florczyk

Barbara Florczyk zajmuje się tematem projektowania ubrań już od czterech lat. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pogłębia wiedzę z zakresu architektury ubioru na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Była już finalistką prestiżowego konkursu Contest Freudenberg Verona, na który zgodnie z hasłem Sustainable Fashion zaprojektowała ekologiczną suknię ślubną haute couture wykonaną z plastikowych butelek wyciętych w kształcie kwiatów.

O swojej pracy na projektem mówi – Moją intencją było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności. Chciałam uniknąć stylu ubrań, które mogłyby w pewien sposób kategoryzować kulturę polską. Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą.

a