wtorek, sierpień 03, 2021
Follow Us
piątek, 07 maj 2021 13:43

Wspomóż uchodźców z Białorusi! Powstaje "Mirnyj Dom" Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
„Mirnyj Dom“ to inicjatywa Kasi Skopiec, Darii Jarmocyk, Karoliny Macińskiej i Iriny Dylewskiej oraz skupionych wokół nich wolontariuszy „Mirnyj Dom“ to inicjatywa Kasi Skopiec, Darii Jarmocyk, Karoliny Macińskiej i Iriny Dylewskiej oraz skupionych wokół nich wolontariuszy mat.pras

Na warszawskim Okęciu przy ul. Aksamitnej 9 A powstaje „Mirnyj Dom“ czy Dom Pokoju, ośrodek dla uchodźców z Białorusi. Oficjalnie otwarty zostanie w sobotę 8 maja o 10.00, ale posiadający 20 miejsc noclegowych budynek ma już swoich pierwszych lokatorów. 

- Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh, która od lat zajmuje się wspieraniem uchodźców, tworzy „Mirnyj Dom – Dom Pokoju”, który na samym początku będzie dla nich tymczasowym domem. Wielu Białorusinów, którzy nie zgadzają się z panującą sytuacją polityczną w swoim kraju, zostało zatrzymanych, pobitych i uwięzionych. Wielu musi opuścić kraj. Ci którzy są już w Polsce potrzebują pomocy psychologicznej, nauki języka, czasem przekwalifikowania zawodowego. Mamy w tym zakresie specjalistów z dziedziny HR Annę Wysocką i psychologa Katję – mówi Kasia Skopiec, współzałożycielka Fundacji Humanosh.

Coraz więcej represjonowanych Białorusinów ucieka przez Ukrainę do Polski i trudno im rozpocząć nowe życie w nowym kraju. Idea „Mirnego Domu“ jest prosta: przyjeżdżające osoby trzy miesiące nie płacą nic, ale po tym okresie muszą znaleźć sobie zajęcie. Nauka nowego zawodu może odbywać się także na miejscu.

  • Chcemy zakupić sprzęt stolarski, do spawania, do warsztatu samochodowego. Istotą naszej pomocy jest danie wędki, nie ryby. Nasi podopieczni posiadają rozmaite umiejętności. Chcemy wyposażyć ich w odpowiedni sprzęt, który pozwoli im wykonywać pracę, usamodzielnić się  i godnie żyć. Jest to też droga do niezależności z jednej strony, a z drugiej ci ludzie wypełnią niszę na rynku polskim. Bez odpowiedniego sprzętu nie są w stanie podjąć tego typu prac. Fundacja Humanosh chce zakupić sprzęt do tego typu działań – piszą organizatorki Mirnego Domu.

„Mirnyj Dom“ to inicjatywa Kasi Skopiec, Darii Jarmocyk, Karoliny Macińskiej i Iriny Dylewskiej oraz skupionych wokół nich wolontariuszy. Od pomysłu do jego pełnej realizacji upłynęły zaledwie 4 miesiące. W tym czasie udało się zorganizować aukcję dzieł sztuki, z której dochód został przeznaczony na wynajęcie budynku. Dużą aktywnością przy powstawaniu Mirnego Domu wykazali się jego pierwsi mieszkańcy i osoby, którym Fundacja pomogła. To oni pomagali przy remoncie budynku, a teraz troszczą się o porządek wewnątrz i wokół niego.

Twórczynie Mirnego Domu piszą w liście: „Oprócz pokoi byłaby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Równolegle fundacja wynajęła kilkanaście mieszkań, pomogła ponad setce osób w trudnych początkach. Obecnie naszym głównym celem jest wsparcie w pozyskaniu źródeł utrzymania. Wielu z naszych podopiecznych to fachowcy: stolarze, budowlańcy, spawacze, malarze, mechanicy samochodowi potrzebny im sprzęt do wykonywania pracy“.

Więcej o zbiórce możecie przeczytać na stronie: www.mirnyjdom.pl

a