wtorek, maj 11, 2021
Follow Us
wtorek, 20 kwiecień 2021 11:36

„Spragnieni podróży” w pandemii - Krzysztof Matys Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krzysztof Matys wydał pod koniec ubiegłego roku książkę „O podróżowaniu”. Krzysztof Matys wydał pod koniec ubiegłego roku książkę „O podróżowaniu”. Photo by Vladislav Klapin on Unsplash

Książka Krzysztofa Matysa „Spragnieni podróży” to próba spojrzenia na porażoną kooronawirusem turystykę, poprzez serię  rozmów z ludźmi z branży; przewodnikami,  pilotami wycieczek, właścicielami biur podróży, podróżnikami, dziennikarzami i blogerami, próba podsumowania minionego  roku z pandemią, rozmowa o roli i przyszłości turystyki oraz  metod wychodzenia z kryzysu.

We wstępie do książki autor pisze: 

- Dla większości osób niemożność odbywania podróży to po prostu brak dostępności jednego z dóbr konsumpcyjnych. Nie deprecjonuję takiego braku, na dłuższą metę może być uciążliwy a nawet bolesny. Podróże pełnią przecież istotne funkcje. Dają oddech od codziennych trudów i spełniają rolę terapeutyczną, umożliwiając dalsze funkcjonowanie w tym nienajlepszym ze światów.

Krzysztof Matys wydał pod koniec ubiegłego roku książkę „O podróżowaniu”. Ten turystyczny fachowiec od przeszło dwudziestu lat w branży, prowadzący z powodzeniem biuro turystyczne, które wysłało za granicę dziesiątki tysięcy Polaków, zawarł w niej przemyślenia i wiedzę, jakiej nie mają inni. Teraz idzie krok dalej, oddając głos praktykom, stara się zebrać doświadczenia z trwającej już ponad rok pandemii aby przewidzieć co czeka naszą turystykę w niedalekiej przyszłości. 

- Złożone spektrum rozmówców - pisze autor - stworzyło szansę na szersze spojrzenie na rozległe zjawisko zwane turystyką. Chciałbym, aby lektura tych rozmów pomogła przetrwać czas bez podróży i zainspirowała do jeszcze śmielszego odkrywania świata. Do zobaczenia na turystycznych szlakach.

Myślę, że po tę ciekawą i skłaniającą do refleksji książkę powinni sięgnąć przede wszystkim pracownicy branży, ale także i inni ludzie interesujący się podróżami i perspektywą powrotu do dalszego zwiedzania świata.

O autorze: Krzysztof Matys podróżnik, bloger i właściciel biura podróży, z wykształcenia historyk, egiptolog i religioznawca. Turystyką zajął się z przypadku – w trakcie stypendium na Uniwersytecie Kairskim zajmował się oprowadzaniem turystów. Później jako pilot wycieczek pracował w wielu krajach Europy, Azj i Afryki. Od lat zafascynowany jest Gruzją polskim turystom pomaga też odkrywać Armenię i Mołdawię. Poszukuje kierunków nieoczywistych. W 2020 ukazała się jego książka „O podróżówaniu”.

a