wtorek, maj 11, 2021
Follow Us
sobota, 10 kwiecień 2021 12:01

11. rocznica katastrofy Smoleńskiej. Pamiętamy Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zamontowana została na ścianie w kaplicy lotniskowej (Strefa C, poziom odlotów) – po prawej stronie od wejścia. Stanisław Wojtera – Prezes PPL Tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zamontowana została na ścianie w kaplicy lotniskowej (Strefa C, poziom odlotów) – po prawej stronie od wejścia. Stanisław Wojtera – Prezes PPL mat.pras

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej została odsłonięta w 11 rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

Dokładnie o 8:41, czyli godzinie, o której Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem, Zarząd PPL oraz Dyrekcja Lotniska Chopina w Warszawie odsłonili w lotniskowej kaplicy tablicę upamiętniającą ofiary tej największej w dziejach powojennej Polski tragedii.

Tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zamontowana została na ścianie w kaplicy lotniskowej (Strefa C, poziom odlotów) – po prawej stronie od wejścia. Wykonana jest z surowych i szorstkich materiałów - betonu i aluminium. Surowość użytych materiałów ma podkreślić tragizm tamtych dni, beton poprzez swoją surowość, szorstkość, podkreśla chłód tego tragicznego poranka. Krzyż wtapiający się w podłoże to jak cicha modlitwa za ofiarami którzy lecieli pomodlić się pod katyńskich krzyżami.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział: Stanisław Wojtera – Prezes PPL, Łukasz Suchecki - wiceprezes PPL ds. Operacyjnych i Dyrektor Lotniska Chopina oraz wiceprezesi PPL – Paweł Siennicki i Stefan Świątkowski.

W katastrofie zginęło 96 osób – 88 pasażerów i 8 członków załogi. Na pokładzie byli przedstawiciele władz w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu posłowie i senatorowie, przedstawiciele instytucji państwowych i Sił Zbrojnych RP oraz delegacja Rodzin Katyńskich i członkowie innych stowarzyszeń, a także osoby towarzyszące. Wśród ofiar byli również funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu, którzy tego dnia pełnili swoją służbę.

a