sobota, listopad 27, 2021
Follow Us
środa, 17 luty 2021 13:12

Wypowiedź Rafała Olbińskiego, malarza, grafika i plakacisty Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Według Olbińskiego, artyści nie przechodzą na emeryturę. – My oddychamy, codziennie pijemy kawę i codziennie coś tworzymy Według Olbińskiego, artyści nie przechodzą na emeryturę. – My oddychamy, codziennie pijemy kawę i codziennie coś tworzymy mat.pras

O czym powinien pamiętać aspirujący artysta? – To, co robimy, musi naprawdę wypływać z naszych emocji, przekonań, osobowości. Sztuka powinna być jakby przedłużeniem, częścią „nas”.

Jeżeli to jest sztuka, która wynika z tego, że naśladujemy modny styl czy naśladujemy kogoś – to nie jest sztuka – mówi Rafał Olbiński, znany malarz, grafik i plakacista. – Oczywiście możemy jako uczniowie czy studenci naśladować, inspirować się czymś, możemy się uczyć nawet kopiując kogoś, ale potem zawsze musimy dodać do tego siebie – zaznacza.

Według Olbińskiego, artyści nie przechodzą na emeryturę. – My oddychamy, codziennie pijemy kawę i codziennie coś tworzymy. Nie ma tak, jak kiedy jestem np. inżynierem architektem i idę na emeryturę, a potem np. łapię ryby – wyjaśnia artysta, który sam jest absolwentem architektury na Politechnice Warszawskiej, jednak nie związał z tym kierunkiem swojej zawodowej przyszłości. Jak powtarza Olbiński za Markiem Twainem, największym szczęściem w życiu, szczególnie dla artysty, jest bycie zajętym.

Jakie rady dla przyszłych artystów ma Rafał Olbiński? Więcej w nagraniu.

Autor: Rafał Olbiński – malarz, grafik, plakacista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Artysta wszechstronny. Zajmuje się ilustracją, malarstwem, grafiką, projektowaniem plakatów, a także scenografią. Jeden z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl, nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Zdobył ogromne uznanie na całym świecie. W latach 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Był wykładowcą School of Visual Arts w Nowym Jorku. Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane w licznych galeriach i muzeach, tj. Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Za swoją twórczość uhonorowany ponad 150 nagrodami.

a