czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
wtorek, 09 luty 2021 10:40

Tomasz Komenda - 12,8 miliona za 18 utraconych lat Wyróżniony

Napisane przez PAP/Red
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tomasz Komenda uzyska 12 milionów złotych zadośćuczynienia i ponad 800 tys. zł odszkodowania. To rekordowa kwota która nie zwróci jednak 18 lat życia za kratami. 

W sprawie zbrodni popełnionej na 15-letniej Małgosi w noc sylwestrową z 1996 na 1997 rok, doszło do rażących błędów i zaniedbań zaraz po zdarzeniu oraz w prowadzonym wówczas śledztwie. W konsekwencji doprowadziło to w 2004 roku do niesłusznego skazania niewinnego człowieka na 25 lat pozbawienia wolności.

W 2016 roku Prokuratura Krajowa, po konsultacji z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro, podjęła decyzję, że sprawa zostanie ponownie zbadana przez nowo utworzony Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Prokurator Dariusz Sobieski, który prowadził to postępowanie wspólnie z funkcjonariuszami Policji, podjął intensywne czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zamordowania Małgosi. Czynności te okazały się skuteczne. Po ponad 20 latach od zdarzenia ustaleni zostali prawdziwi sprawcy tej okrutnej zbrodni, którymi okazali się być Ireneusz M. i Norbert B. Jednocześnie dolnośląscy prokuratorzy skierowali do Sądu Najwyższego wniosek o wznowienie postępowania przeciwko Tomaszowi Komendzie i jego uniewinnienie.

"W sprawie Tomasza Komendy zaraz po zdarzeniu i w toku prowadzonego przed laty śledztwa doszło do poważnych błędów, braku staranności i profesjonalizmu ze strony funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów. Doprowadziły one do ogromnej pomyłki wymiaru sprawiedliwości i wyrządzenia wielkiej krzywdy Tomaszowi Komendzie i jego rodzinie" – podkreślał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

a