poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

niedziela, 31 styczeń 2021 13:44

Najwybitniejsi w historii przedsiębiorcy będą promować Polskę za granicą Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Henryk Brun - „myśli są wolne od cła” Henryk Brun - „myśli są wolne od cła” NAC

Od początku roku ruszyła akcja promocyjna historii polskiej przedsiębiorczości za granicą, dzięki anglojęzycznej publikacji „Pocztu przedsiębiorców polskich” (Portraits of Polish Entrepreneurs) - biograficznej opowieści o polskich inwestorach i twórcach biznesu od czasów średniowiecza do 1939 roku.

Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Warsaw Enterprise Institute w 2018 roku. Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o 12 nowych biogramów. Będzie dystrybuowane m.in. do placówek dyplomatycznych i kulturalnych na świecie.

"Poczet" jest dziełem czterech autorów: Marcina Rosołowskiego, Arkadiusza Bińczyka, Andrzeja Krajewskiego i Wojciecha Kwileckiego. To pionierska praca zbiorowa - pierwsza synteza dziejów polskiej gospodarki, która powstała w epoce gospodarki rynkowej.

Znana powszechnie „Encyklopedia historii gospodarczej Polski do 1945 roku” ukazała się w latach 80. Od tamtej pory nie było podobnej publikacji w języku polskim, nie wspominając już o wersji anglojęzycznej.

Książka składa się z biogramów przedsiębiorców, innowatorów biznesu, którzy mieli znamienny wkład w kształtowanie polskiej gospodarki. W książce znalazły się biogramy tak znanych postaci, jak: Mikołaj Kopernik, Stanisław Staszic czy Leopold Kronenberg, ale również całego szeregu osobistości, o których pamięta tylko wąskie grono badaczy.

Opowieść o zapomnianych bohaterach

Przykładem może być Pieter Stadnicki, bankier holenderski polskiego pochodzenia, który w decydującym momencie wsparł finansowo amerykańską wojnę o niepodległość.

Ważną kartę w historii Polski zapisała kupiecka rodzina Brunów. Jej historia jest warta szerszego zapoznania i przemyślenia. Korzenie jej świetności sięgają końca XVII wieku kiedy warszawski mieszczanin niemieckiego pochodzenia, Mikołaj Brun, planował karierę swojego syna Krzysztofa Bruna który dzięki talentom kupieckim i ciężkiej pracy został po latach wspólnikiem a następnie w połowie XIX wieku przeją firmę. Tak powstała spółka "Krzysztof Brun i Syn".

W trakcie okupacji niemieckiej w kwietniu 1940 r. okupanci niemieccy zażądali od kolejnego utalentowanego potomka rodu Brunów, Henryka Bruna, by jako głowa kupiectwa polskiego, zadeklarował na przedłożonej mu liście składek, ofiarę na siedzibę SS w Warszawie, oraz by wezwał innych kupców do wpłat na ten cel. Ten na zebraniu Naczelnej Rady Zrzeszenia Kupiectwa Polskiego powiedział, że „myśli są wolne od cła” i odmówił zebrania pieniędzy. Niemcy zamordowali go w Palmirach 21 czerwca 1940 roku.

Książka jest bogato ilustrowana, również fotografiami i reprodukcjami, które rzadko pojawiały się w dotychczasowych publikacjach.

- Nasz poczet to opowieść o zapomnianych bohaterach polskiej świadomości narodowej - mówi Tomasz Wróblewski prezes Warsaw Enterprise Institute.

a