poniedziałek, październik 25, 2021
Follow Us
poniedziałek, 25 styczeń 2021 11:15

Społeczna zbiórka mieszkańców na renowacje wielkiej flagi Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Od tego czasu flaga stała się symbolem obchodów. To pod nią każdego roku gromadzimy się, aby uczcić pamięć o Powstańcach Od tego czasu flaga stała się symbolem obchodów. To pod nią każdego roku gromadzimy się, aby uczcić pamięć o Powstańcach mat.pras

W Internecie na portalu wspieram.to/flaga-powstanie ruszyła społeczna zbiórka na renowacje wielkiej biało-czerwonej flagi wywieszanej od kilku lat na elewacji Galerii Wileńska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Na fladze ma pojawić się znak Polski Walczącej.

Wielka biało-czerwona flaga wywieszana pierwszego sierpnia o godz. 17 na placu Wileńskim jest symbolem obchodów Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ. – W tym roku postanowiliśmy nadać jej szczególny wyraz. Chcemy ozdobić ją znakiem Polski Walczącej, aby w ten sposób jeszcze silniej uhonorować bohaterów Powstania – tłumaczą inicjatorzy zbiórki.

Flaga powstała w 2018 r. z inicjatywy kibiców warszawskiej Legii z Pragi-Północ i dzięki wsparciu Galerii Wileńska oraz samych mieszkańców, którzy bezinteresownie przyłączyli się do inicjatywy. Została uszyta z 270 mkw. materiału. Jej wymiary to 15 na 18 metrów.

– Od tego czasu flaga stała się symbolem obchodów. To pod nią każdego roku gromadzimy się, aby uczcić pamięć o Powstańcach. Nawet w 2020 r., w trudnym czasie pandemii, nie zabrakło nas na placu Wileńskim. Flaga dumnie powiewała na elewacji Galerii – mówią przedstawiciele kibiców.

Teraz kibice postanowili ozdobić flagę znakiem Polski Walczącej. – Zwróciliśmy się do wykonawcy, który uszył i przygotował naszą flagę, prosząc o przyjazną wycenę. Wycena jest przyjazna, ale mimo to potrzebujemy Waszej pomocy – tłumaczą.

Kwota, która jest potrzebna to 4,5 tys. zł. Zrzutka trwa do 13 lutego br. Koordynatorem projektu jest Kamil Ciepieńko, praski radny ze stowarzyszania "Kocham Pragę". 

Jak można pomóc?

Należy wejść na stronę projektu wspieram.to/flaga-powstanie i stworzyć konto użytkownika. Następnie, gdy wypełnimy wszystkie potrzebne pola, wybieramy kwotę wsparcia. Projekt można wesprzeć publicznie lub anonimowo.

Organizatorzy nie przewidują żadnych nagród dla wspierających, jak ma to miejsce przy okazji podobnych zbiórek. – Uważamy, że udział w naszej zbiórce, to odruch serca. Jeśli myślicie podobnie dołóżcie swoją złotówkę do naszej inicjatywy – apelują. Jeśli zbiórka się powiedzie, flaga w nowej odsłonie zadebiutuje 1 sierpnia o godz. 17 na elewacji Galerii Wileńska.

Jak tłumaczą, każda nadwyżka zostanie przekazana na działania służące zachowaniu pamięci Powstańców Warszawskich walczących na prawym brzegu Wisły.

Więcej informacji: 

Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ, stowarzyszenie „Kocham Pragę”,
tel. 503 741 666, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

a