środa, maj 25, 2022
Follow Us
czwartek, 24 grudzień 2020 12:56

Koncert on-line białoruskiej śpiewaczki operowej  Margarity Levchuk Wyróżniony

Napisane przez Trzy Trąby
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Inicjatorem wydarzenia jest  Maciej Radziwiłł i Fundacja Trzy Trąby Inicjatorem wydarzenia jest  Maciej Radziwiłł i Fundacja Trzy Trąby mat.pras

Już 27 grudnia o godzinie 16.00 w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie odbędzie się solowy koncert białoruskiej śpiewaczki operowej  Margarity Levchuk z udziałem litewskiego pianisty Justasa Čeponisa.

Ten wyjątkowy koncert transmitowany będzie online. Inicjatorem wydarzenia jest  Maciej Radziwiłł i Fundacja Trzy Trąby.  

Margarita Levchuk to jedna z najsłynniejszych białoruskich śpiewaczek operowych.  Mimo młodego wieku do 2020 roku była solistką w Narodowym Teatrze Wielkim Opery  i Baletu w Mińsku, ale zwolnioną ją za śpiewanie patriotycznych pieśni podczas  antyrządowych demonstracji. Pod koniec 2020 roku Margarita Levchuk została  wybrana do antyrządowego gabinetu cieni Swietlany Cichanouskiej, gdzie odpowiada  za kulturę i dziedzictwo narodowe. 

Organizowany w nieborowskim pałacu koncert to wymowny symbol twórczej  solidarności i przyjaźni narodu polskiego i białoruskiego. Występ Margarity Levchuk  dedykowany jest wszystkim Białorusinom, którzy pokojowo demonstrują w obronie  praw i wolności, a szczególnie tym, którzy są więzieni, bici i prześladowani. W programie koncertu zabrzmią białoruskie i polskie kolędy, arie operowe, pieśni Stanisława  Moniuszki, pieśni ludowe oraz współczesna muzyka białoruska, poświęcona wybitnym  Polakom. 

Koncert transmitowany będzie w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube  Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 

Link do wydarzenia zostanie udostępniony na stronie FB Muzeum w Nieborowie i  Arkadii: facebook.com/MuzeumwNieborowieiArkadii facebook.com/events/758068954806107.

Maciej Radziwiłł  

Maciej Radziwiłł i jego Fundacja od lat wspierają Muzeum w Nieborowie i Arkadii.  Reaktywował tam Manufakturę Majoliki i zorganizował wiele wystaw poświęconych  założycielom pałacu, w którym mieści się muzeum. Corocznie też na dziedzińcu pałacu  dzięki jego zaangażowaniu wystawiane są najznakomitsze przedstawienia operowe, na  które wstęp jest całkowicie darmowy. 

W 2019 roku Maciej Radziwiłł był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w  Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo  książąt” zawierającej 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów,  kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji. Ta największa wystawa w historii Litwy  okazała się wielkim sukcesem. Wystawę odwiedziło prawie 55 000 turystów z całego  świata. 

a