wtorek, marzec 19, 2024
Follow Us
poniedziałek, 14 grudzień 2020 11:51

Łubieński, Skarżyński i Radziwiłł. Historia? Medycyna? MBA? Wyróżniony

Napisane przez AZiR
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki mat.pras

Wszystkie dziedziny, z którymi borykamy się na co dzień, można odnaleźć w historii. To studia, które otwierają na świat – mówi Maciej Łubieński, historyk, dziennikarz, satyryk i varsavianista, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju.

O możliwościach rozwoju zawodowego w branży medycznej opowiada prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, a Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, przybliża słuchaczom AZiR specyfikę studiów MBA.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane dla Akademii, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

Zdaniem Macieja Łubieńskiego, studia historyczne mogą być „treningiem patrzenia na ludzi”, a każda osoba z zainteresowaniami psychologicznymi bądź socjologicznymi powinna znaleźć w nich coś dla siebie. – To są studia dla pasjonatów. Trzeba lubić historię, żeby ją studiować – uważa Łubieński, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreśla także, że studia historyczne są wymagające, dlatego pasjonowanie się chociażby wybranym wycinkiem przeszłości jest niezbędne.

Łubieński zaznacza, że chociaż w jego życiu wiele się działo, od historii nigdy nie uciekł – tworzył programy historyczne, pisał książki. Ponadto pracował w reklamie, był sekretarzem redakcji, pisał radiowe skecze. Współtworzył też kabaretowo-teatralną grupę „Pożar w burdelu”, która przez kilka lat komentowała społeczno-polityczną rzeczywistość. – Czuję, że – mimo że jestem historią zmęczony – nigdy się od niej nie oderwę – deklaruje. Co wyróżnia studia historyczne? Więcej w wypowiedzi Macieja Łubieńskiego dla Akademii Zarządzania i Rozwoju: https://azir.edu.pl/wyklad/studiowanie-historii-to-trening-patrzenia-na-ludzi/

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, każdy lekarz w ramach jednej specjalności może zajmować się różnymi aspektami procesu leczenia – otolaryngolog może być np. chirurgiem operującym uszy czy nos, lekarzem zajmującym się zachowawczym leczeniem zapalenia gardła lub alergologiem leczącym uczulenia. – To pokazuje, że dziś trzeba mieć różne predyspozycje nawet w ramach jednej specjalności, nie mówiąc już o różnych specjalnościach – wyjaśnia w wypowiedzi dla AZiR.

Według prof. Skarżyńskiego, w medycynie liczy się również umiejętność wykorzystania tego, co daje współczesny rozwój i nowe technologie. – Takim przykładem jest telemedycyna. Dziś można badać pacjenta samemu, na odległość – mówi. Jak wyjaśnia, telemedycyna nie ma jednak nic wspólnego z teleporadami, które pacjentom kojarzą się przede wszystkim z niezbyt pomocną rozmową telefoniczną. – Są urządzenia, które pozwalają zajrzeć do ucha, do krtani, do nosa i obejrzeć je w dużym powiększeniu – znacznie lepiej, niż gdybyśmy mieli pacjenta przed sobą, a nie mieli tych urządzeń – tłumaczy. Jakie jeszcze możliwości oferuje współczesna medycyna? O tym więcej w miniwykładzie prof. Henryka Skarżyńskiego dla Akademii Zarządzania i Rozwoju: https://azir.edu.pl/wyklad/dzis-mozna-badac-pacjenta-na-odleglosc/

Mit dotyczący studiowania zarządzania obala Maciej Radziwiłł, absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. – Wielu młodym ludziom wydaje się, że wydział zarządzania czy podobne wydziały są windą do kariery i zrobienia pieniędzy. Myślę, że są w wielkim błędzie – podkreśla założyciel Fundacji Trzy Trąby, który jest także absolwentem studiów MBA na University of Illinois w Stanach Zjednoczonych. Jak przyznaje, te studia są mu znacznie bliższe. – Kurs MBA pokazuje, że firma jest całością, żywym organizmem, który ma wiele aspektów – zauważa.

Według niego, niemożliwe jest np. rzetelne prowadzenie zajęć z marketingu, kiedy nie ma się pojęcia np. o rachunkowości. – Cały czas chodzi o połączenie tych wszystkich dziedzin – zaznacza Maciej Radziwiłł, który oprócz prowadzenia biznesu dużo czasu poświęca działalności kulturalnej. W 2019 r. był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”, która odniosła wielki sukces – odwiedziło ją prawie 55 tys. turystów z całego świata. Jakich kandydatów przyjmują na studia MBA? O tym także, specjalnie dla AZiR, opowiedział Maciej Radziwiłł: https://azir.edu.pl/wyklad/studiowanie-zarzadzania-nie-jest-winda-do-kariery-i-pieniedzy%e2%80%a8/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

a