czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
czwartek, 10 wrzesień 2020 20:08

Wolność słowa? Wyróżniony

Napisane przez Miłosz Manasterski
Oceń ten artykuł
(1 głos)
W tych dniach ofiarą sądu padł również Piotr Nisztor dziennikarz „Gazety Polskiej”, któremu sąd zakazał na rok pisać o Zbigniewie Bońku W tych dniach ofiarą sądu padł również Piotr Nisztor dziennikarz „Gazety Polskiej”, któremu sąd zakazał na rok pisać o Zbigniewie Bońku Photo by NASA on Unsplash

Dziennikarzom zdarza się naużywać wolności słowa. To źle, jednak gorzej gdy sądom zdarza się nadużywać władzy. Niestety ocena wymiaru sprawiedliwości jest niska.

Nic w tym specjalnie dziwnego, wszak połowa osób, którzy mieli styczność z sądami, nie jest zadowolona z ferowanych wyroków. Czasem jednak decyzje podejmowane przez sędziów są nie tyle nawet, że zadziwiające, co bardziej podważające sens, dla którego pełnią te ważne funkcje społeczne.

Przykładem może być sprawa Natalii Nitek-Płażyńskiej, która nagrała słowa swojego szefa Hansa G. z firmy Pos System sp. z o. o w Dębogórzu (gmina Kosakowo), który twierdził, że jest hitlerowcem, który nienawidzi wszystkich Polaków i chce ich zabić. Co prawda, pracodawca za znieważanie podwładnych został skazany.

Jednak sąd uznał, że winna jest również  Natalia Nitek-Płażyńska, ponieważ wykorzystała zaufanie przełożonego i zarejestrowała jego agresywne wypowiedzi. W mojej ocenie są granice absurdu, których sąd jednak nie powinien przekraczać, jeśli już nie w imię sprawiedliwości, to chociażby szacunku do samego siebie.

Karę pieniężną Natalia Nitek-Płazyńska ma, na wniosek pracodawcy, ma wpłać na rzecz „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Od takiej hojności ze strony hitlerowca odciął się szef WOŚP Jerzy Owsiak. Nic dziwnego nikt, kto ma jakiekolwiek poczucie godności i sprawiedliwości nie chce się tuczyć na nazistach. I takiej elementarnej kompetencji zabrało sądowi.

W tych dniach ofiarą sądu padł również Piotr Nisztor dziennikarz „Gazety Polskiej”, któremu sąd zakazał na rok pisać o Zbigniewie Bońku, niegdyś słynnemu piłkarzowi, a obecnie prezesowi Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej.

Całość tekstu tutaj...

Źródło: Agencja Informacyjna. Tytuł Red.

a