wtorek, wrzesień 29, 2020
Follow Us
poniedziałek, 06 lipiec 2020 11:39

Konferencja Odkrywców, czyli dwa miesiące odkrywania tajemnic Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konferencja Odkrywców która odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Odkrywców to ponad dwadzieścia spotkań i wiele niespodzianek. Na poszukiwaczy czekają tajemnice zamku Książ, wojenne sekrety klasztoru w Lubiążu, opowieści o skarbach, zamkach i pałacach, relacje z poszukiwań i wirtualne wizyty m.in. na polach bitwy pod Grunwaldem oraz w kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu.

To tylko część atrakcji Konferencji Odkrywców online, która odbywać się będzie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic podczas tegorocznych wakacji.

- To będą dwa miesiące pełne tajemnic – mówi Joanna Lamparska, pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, który od ośmiu lat odbywa się w Zamku Książ w Wałbrzychu – Niestety, koronawirus pokrzyżował wiele planów i stąd pomysł, żeby Konferencję Odkrywców, która do tej pory była nieodłączną częścią festiwalu przenieść do Internetu.

W każdą sobotę i niedzielę o tajemnicach historii będą opowiadać specjaliści z wielu dziedzin. Czasami będzie nieco sensacyjnie, ale też mrocznie i poważnie. Joanna Lamparska przypomni największe zagadki z dziejów Dolnego Śląska. Agnieszka Dobkiewicz odkryje m.in. zupełnie nieznaną historię powojennych procesów esesmanów z Gross Rosen, która znajdzie się w książce „Mała Norymberga”. Piotr Baszkiewicz i Marek Dragun opowiedzą o najnowszych badaniach w dawnej kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu, Elżbieta Szumska, właścicielka kopalni Złota w Złotym Stoku spróbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego transportu z czasów II wojny światowej, zaś Bożena Ronowska przypomni historię słynnego archiwum Himmlera dotyczącego procesów o czary. Tomasz Bonek, autor „Zaginionego złota Hitlera” pomoże rozwikłać zagadkę tzw. „Złota Wrocławia”. Podczas większości spotkań uczestnicy konferencji będą mogli zadawać specjalistom pytania.

Spotkania będą odbywać się na stronie FB Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic facebook.com/FestiwalTajemnic/Pierwsza część konferencji zakończy się pod koniec lipca, w tym czasie jej uczestnicy będą mieli szansę na zaproponowanie z kim zechcą się spotkać online w sierpniu.

W sierpniu festiwalowe niespodzianki czekać będą również w samym zamku Książ. W weekend 8-9 sierpnia będzie można poznać „Sekrety Zamku Książ” – to m.in. wirtualna wystawa „Zamek w technikolorze”, kuratorskie zwiedzanie, nowe trasy uwzględniające niedostępne na co dzień przestrzenie, nocne szukanie duchów i zjaw, atrakcje dla dzieci, kolacja degustacyjna „Tajemnice książęcego stołu” oraz wizyta w zamkowej palmiarni wieczorową porą.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic to największa w Polsce impreza skupiająca miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. Od ośmiu lat odbywa się w murach zamku Książ, tysiące uczestników bierze udział w wykładach, rekonstrukcjach historycznych oraz wystawach i pokazach. Organizatorami festiwalu są Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu. W tym roku, ze względu na reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią COVID festiwal nie może odbyć się w znanej do tej pory formie, stąd m.in. propozycje zmiany części jego formuły na działania online.

Konferencję Odkrywców objął swoim patronatem Pan Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Partnerami Konferencji są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, RMF FM, Świdnicki Portal Historyczny, Turystyczna Trzynastka, Wydawnictwo Znak Horyzonty

 

Program Konferencja Odkrywców online

facebook.com/FestiwalTajemnic/

 

5.07 godz. 20.00 dr Grzegorz Grajewski „Ostatnia tajemnica Guenthera Grundmanna” Kim był człowiek odpowiedzialny za zabezpieczanie zabytków w czasie II wojny światowej? Jak wyglądały transporty i jakie były ich dalsze losy?

8.07 godz. 20.00 „Zaginione złoto Hitlera” Tomasz Bonek, autor książki o poszukiwaniach „złota Breslau”  zabiera nas na niebezpieczne ścieżki poszukiwań jednego z mitycznych skarbów II wojny światowej i powojennych gier tajnych służb oszołomionych wizją skarbu.   (spotkanie dostępne również na kanałach społecznościowych wydawnictwa Znak Horyzont)     

12.07 godz. 15.30 Joanna Lamparska „Imperium małych piekieł i nie tylko”, znana autorka książek o tajemnicach historii opowiada o najbardziej mrocznych epizodach z dziejów Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Rozmawia Piotr Jakub Fereński (spotkanie dostępne również na kanałach społecznościowych festwalu Góry Literatury).

15.07 godz. 20.00 Elżbieta Szumska „Skarby kopalni złota” Właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku opowiada o niemieckich ciężarówkach ukrytych w sztolniach, górnikach, do których ciał usiłuje się dostać oraz o tajemnicach zalanych poziomów.

19.07 godz. 20.00 Piotr Baszkiewicz, Marek Dragun „Sekrety Wilczego Szańca” Badacze prowadzący prace poszukiwawcze na terenie dawnej kwatery Hitlera ujawniają zaskakujące odkrycia z czasów II wojny światowej.

22.07 godz. 20.00 Marek Cybulski „Nowa Ruda – mroczne tajemnice u podnóża Gór Sowich” . Zapomniana katastrofa kolejowa i jej czterdzieści ofiar w bezimiennej mogile, demon na moście i największe katastrofy górnicze XX wieku.

26.07 godz. 20.00 dr Przemysław Nocuń „Tajemne życie średniowiecznych zamków”, czyli jak naprawdę wyglądała codzienność dawnych dworów. Architektura, życie codziennie, zajrzymy również do alkowy.

29.07 Bożena Ronowska „Czarownice Himmlera” – historia słynnego archiwum z czasów II wojny światowej dotyczącego procesów o czary. Zbiór, który według wielu historyków jest unikatem na skalę światową, liczy 3884 jednostki archiwalne i został zebrany przez specjalną jednostkę SS pod nadzorem Heinricha Himmlera.

a