wtorek, lipiec 07, 2020
Follow Us
piątek, 12 czerwiec 2020 12:42

Kryminalna trylogia z czasów PRL-u pióra wielkiego mistrza polskich masonów

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kryminalna trylogia Morderstwo w alei Róż, Tajemnica pułkownika Kowadły, i Nowy, lepszy morderca Kryminalna trylogia Morderstwo w alei Róż, Tajemnica pułkownika Kowadły, i Nowy, lepszy morderca mat.pras

W poniedziałek 15 czerwca, o godz. 18.00, rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”, transmitowane na żywo z warszawskiej Galerii Delfiny. Bohaterem spotkania będzie historyk, prof. Tadeusz Cegielski, autor kryminałów i wielki mistrz honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski - zakonu wolnomularzy.

Organizatorem spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, która wspólnie z wydawcami i autorami książek przygotowała cykl spotkań on-line, podczas których zalogowani użytkownicy serwisu You Tube mogą zadawać pytania i kreować dyskusje w czasie rzeczywistym. Rozmowę przeprowadzi Tomasz Zapert, redaktor i publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.

Do tej pory gośćmi cyklu „eSpotkania z książką” byli: Rafał Ziemkiewicz, Piotr Zaremba, Marcin Faliński oraz Marek Kozubal.

Link do wydarzenie jest już dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=DuPPRb6jkxY

Kryminalna trylogia Morderstwo w alei Róż, Tajemnica pułkownika Kowadły, i Nowy, lepszy morderca

To powieściowa trylogia, która ukazała się nakładem Wydawnictwa WAB. Autor przedstawia w niej historię Ryszarda Wirskiego, prawnika i specjalisty w dziedzinie procedur śledczych, który policyjne doświadczenie zdobywał na ulicach i w salonach międzywojennej Warszawy. Po trudnym okresie okupacji w granatowej policji i upadku Powstania Warszawskiego, po trzech latach spędzonych w areszcie wydobywczym na Rakowieckiej, Wirski jako jeden z nielicznych ocalałych oficerów policji próbuje odnaleźć się w nowym systemie, w szeregach Milicji Obywatelskiej. Zdegradowany, ale niepozbawiony pasji, z czasem zostaje dopuszczony do trudniejszych spraw kryminalnych. Zderza się jednak ze światem, w którym prawo przestaje być prawem, a wypróbowane metody śledcze mają względny charakter. Sprawiedliwość nabiera nieznanego wcześniej znaczenia. To zwierzchnicy naszego bohatera podejmują decyzję o tym, co jest prawdą, a co fałszem, co jest dobre, a co złe. Efektem pracy śledczego winno być ujawnienie „nowego, lepszego mordercy”, a więc sprawcy użytecznego z punktu widzenia ubecko-partyjnych decydentów.

Tematem rozmowy będzie również przygotowywana przez prof. Cegielskiego powieść kryminalna Nafta, opowiadająca o „naftowej gorączce” w Polsce lat dwudziestych XX wieku i pierwszej sprawie kryminalnej Ryszarda Wirskiego. Porozmawiamy także o trzeciej już edycji konkursu literackiego „Złoty Pocisk” na najlepszy polski (i polskojęzyczny) utwór o tematyce sensacyjno-kryminalnej, którego to konkursu Tadeusz Cegielski jest jurorem.
Galeria Delfiny

Galeria to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 r. na warszawskim Powiślu. Galeria gości wybitnych artystów z Polski i zagranicy, a także organizuje spotkania z pisarzami, dziennikarzami, filmowcami i politykami. W ostatnich latach wielokrotnie w tym miejscu odbywały się wieczory autorskie z najważniejszymi pisarzami i publicystami.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Fundacja powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolejnym gościem „eSpotkania z książką w Galerii Delfiny będzie Tomasz Wołek, polski dziennikarz, publicysta polityczny i komentator sportowy, działacz opozycji w okresie PRL. Podczas spotkania odbędzie się premiera jego najnowszej książki – „Historia pewnej prowokacji”. O dacie poinformujemy już niebawem w osobnym zaproszeniu.

a