sobota, sierpień 08, 2020
Follow Us
niedziela, 07 czerwiec 2020 16:29

"Operacja Rafael" dziennikarz i oficer Agencji Wywiadu na tropie obrazu Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Marek Kozubal i Marcin Faliński autorzy książki "Operacja Rafael" będą gośćmi Galerii Delfiny - konferencja online.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, we współpracy z wydawcami i autorami książek, przygotowała cykl wirtualnych spotkań pod nazwą „e-Spotkania z książką”. Dzięki streamingowi spotkania są transmitowane na żywo.

Kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek: 8 czerwca o godz. 18.00. Tym razem gośćmi Galerii będą: dziennikarz śledczy i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki Marek Kozubal oraz były oficer Agencji Wywiadu - Marcin Faliński. Nasi goście są autorami „Operacji Rafael” - książki o poszukiwaniach zrabowanego przez nazistów obrazu „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Dzieło należało do tzw. wielkiej kolekcji Czartoryskich. Na początku II wojny światowej obraz został skradziony z galerii w Krakowie. Do dzisiaj go nie odnaleziono. 

Rozmowę przeprowadzi Przemysław Poznański, prowadzący stronę Zupełnie Inna Opowieść.com Spotkanie będzie transmitowane na żywo.

Marek Kozubal i Marcin Faliński Operacja Rafael - spotkanie w Galerii Delfiny

Organizatorem spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, która wspólnie z wydawcami i autorami książek przygotowała cykl spotkań on-line, podczas których zalogowani użytkownicy serwisu YouTube mogą zadawać pytania i kreować dyskusje w czasie rzeczywistym. 

Link do wydarzenie jest już dostępny pod adresem: https://youtu.be/fqDhOAiuIUc

„Wciągająca powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle.” Vincent V. Severski

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Na miejscu bardzo szybko okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie.

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno – trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny otrzymał tajną misję. Umykając śmierci i wrogim oddziałom Kleiner z tajemniczym pakunkiem przedzierał się z Krakowa do samego Iraku…

Marcin Faliński. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz „Życia Warszawy” a od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu. Od 2002 roku oficer Agencji Wywiadu. Uczestnik wielu operacji wywiadowczych za granicą. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę.

Marek Kozubal. Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, z zawodu dziennikarz. Pracował m.in. w „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Warszawy”, „Gazecie Wyborczej”. Od kilkunastu lat publicysta „Rzeczpospolitej”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m.in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

Na stronie Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, pod adresem www.fundacjaxbw.pl jest dostępny harmonogram „E-spotkań z książką”.

a