sobota, październik 01, 2022
Follow Us
wtorek, 10 marzec 2020 14:59

Koronawirus: Poznań zamyka placówki wychowawczo oświatowe Wyróżniony

Napisane przez Żródło: portalsamorzadowy.pl
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Poznań zamyka placówki wychowawczo oświatowe Poznań zamyka placówki wychowawczo oświatowe By Stanisław Szewczyk - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50934521

Jędrzej Stolarski wiceprezydent Poznania przekazał informację o zamknięciu placówek opiekuńczych i dydaktycznych będących w zarządzie miasta w związku z koronawirusem.

  • Nieczynne będą placówki oświatowe i inne będące w zarządzie miasta.
  • Dyrektorzy deklarują zastosowanie się do wskazań.
  • Miasto apeluje o wsparcie seniorów.

Informację taką przekazał we wtorek na sesji Rady Miasta wiceprezydent Jędrzej Solarski. Ma to związek z potwierdzonym w poniedziałek przypadkiem zakażenia koronawirusem w Poznaniu. 

"Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nieuleganie panice" - podkreślił Jędrzej Solarski.

Poinformował również, że "po rozmowach z lekarzami, przede wszystkim ze szpitala na ul. Kurlandzkiej, czy naszego szpitala zakaźnego, gdzie jest pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem, po rozmowach z szefem Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, w dniu dzisiejszym wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobków żeby od dnia jutrzejszego zamknęli placówki".

Solarski podkreślił, że takie działanie jest działaniem profilaktycznym.

"...profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety, przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów" - zaznaczył.

Miasto przypomniało, że w niedzielę weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Daje ona prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii. Zasiłek jest przyznawany maksymalnie na 14 dni i na takich zasadach, jak zasiłek opiekuńczy, jaki rodzice mogą dostać w przypadku nagłego zamknięcia szkoły.

Prawdopodobnie zamknięte na dwa tygodnie zostaną również miejskie instytucje kultury, baseny, lodowiska czy zoo. Organizowane przez miasto imprezy masowe zostaną przesunięte na późniejsze terminy. Poznań apeluje do przedsiębiorców, by unikali imprez masowych i skupisk ludzi.

Dyrektor podejmie decyzję

Dyrektor poznańskiego wydziału oświaty Przemysław Foligowski mówi, że rekomendacja władz miasta dotyczy szkół i placówek oświatowych, dla których jest ono organem prowadzącym.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych, dyrektor placówki ma takie prawo, aby za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia w przypadku, gdy na danym terytorium mają miejsce, występują zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

- W związku z tym, w mailu skierowanym do placówek oświatowych rekomendujemy dyrektorom podjęcie takiej decyzji, aczkolwiek oczywiście jest to kompetencja dyrektora. Oczekujemy na przesyłanie drogą mailową tego typu wniosków i drogą mailową natychmiast odsyłamy zgodę organu prowadzącego na zawieszenie zajęć  - informuje w rozmowie z PAP.

- Rekomendujemy zawieszenie wszelkiego rodzaju zajęć, zarówno zajęć edukacyjnych, jak i opiekuńczo-wychowawczych. Rekomendujemy również, aby wszyscy pracownicy, którzy nie są niezbędni dla zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonowania samego budynku, nie przebywali wtedy w szkole. Oczywiście pracownicy zachowują wszelkie prawo do wynagrodzeń - mówi Przemysław Foligowski.

a