wtorek, lipiec 23, 2024
Follow Us
czwartek, 02 styczeń 2020 13:47

Wisła: Ujarzmianie królowej rzek Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wisła w Krakowie Wisła w Krakowie By Original uploader was Jamal 2 at pl.wikipedia - Transferred from pl.wikipedia; transfer was stated to be made by User:przykuta., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5192905

Nie tak dawno polecaliśmy książkę profesora Lecha Królikowskiego „Moskwa nad Wisłą”, a znów mamy przyjemność zwrócić uwagę na nową pracę tego autora.

Nie na darmo profesor łączy inżynierskie wykształcenie z pasją historyka i wiedzą varsavianisty. Niewielkie objętościowo, ale bardzo ciekawe, oparte na źródłach opracowanie „Wisła na Mazowszu” odkrywa zapomniane karty z dziejów polskiej myśli technicznej.

Podziękować należy nie tylko autorowi, lecz również samorządowi województwa mazowieckiego, który dofinansował pięknie wydaną publikację. „Wisła na Mazowszu” opowiada o dziewiętnastowiecznych planach regulacji królowej polskich rzek na terenie zaboru rosyjskiego. Nie jest to w żadnym wypadku sucha monografia, wyliczająca kolejne projekty, ale wartko (niczym wiślany nurt) tocząca się opowieść, w której projekty regulacji Wisły są tylko jednym z wątków. Profesor tak naprawdę opowiada o dziejach polskiej myśli technicznej w Królestwie Kongresowym, o roli Wisły w gospodarce, życiu Królestwa i Warszawy. „Dzieje zmagań człowieka z wiślanym żywiołem mogą stanowić swoisty bank informacji, przydatny także współczesnym projektantom” – zauważa autor. To zdanie mogłoby być mottem książki.

Wielkim walorem publikacji są unikalne zdjęcia z dziewiętnastego stulecia. Historyków nauki i techniki zainteresują także szczegóły biograficzne, dotyczące polskich inżynierów i konstruktorów.

Lech Królikowski: Wisła na Mazowszu: XIX-wieczne plany regulacji rzeki w granicach byłego zaboru rosyjskiego. Warszawa, Wydawnictwo Warszawskie, 2019.

a