poniedziałek, luty 24, 2020
Follow Us
poniedziałek, 23 grudzień 2019 10:03

Galeria Delfiny: "Operacja Rafael" Kazubał i Faliński Featured

Written by Żródło: polskatimes.pl
Rate this item
(1 Vote)
Portret młodzieńca – obraz na desce namalowany prawdopodobnie w pierwszym dwudziestoleciu XVI wieku przez Rafaela Santi (choć przypisuje się go czasem także innym malarzom). Nie jest sygnowany Portret młodzieńca – obraz na desce namalowany prawdopodobnie w pierwszym dwudziestoleciu XVI wieku przez Rafaela Santi (choć przypisuje się go czasem także innym malarzom). Nie jest sygnowany

Podczas prezentacji powieści „Operacja Rafael” w Galerii Delfiny autorzy Marek Kozubał i Marcin Faliński mówili o nowym tropie prowadzącym do odnalezienia jednego z najsłynniejszych malowideł naszego świata - Portretu młodzieńca autorstwa Rafaela Santiego.

Dzieło zostało zakupione przez Czartoryskich w pierwszych latach XIX wieku i znajdowało się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Zaginęło w czasie II wojny światowej. Nie wiadomo czy uległo zniszczeniu czy też trafiło do prywatnej kolekcji. Znamy je z fotografii kolorowych i czarnobiałych zrobionych w okresie międzywojennym.

Opis Portretu młodzieńca

Marek Kozubal i Marcin Faliński podczas wieczoru autorskiego w Galerii Delfiny, zorganizowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, Fundację XX Czartoryskich oraz Wydawnictwo Czarna Owca, opowiadali o swojej książce która jest beletrystyczną wersją historii poszukiwania Portretu młodzieńca. Autorzy twierdzą że opowieść nie jest do końca fikcją i już po jej napisaniu pojawił się nowy trop w sprawie dzieła Rafaela.

Kacper Krasicki o powieści "Operacja Rafael"

 

a