środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
wtorek, 17 grudzień 2019 11:43

Tężnia przy Hallera nagrodzona dwukrotnie Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
od l. Kamil Ciepieńko i Dorota Wachowska-Dyszkiewicz od l. Kamil Ciepieńko i Dorota Wachowska-Dyszkiewicz mat.pras

Warszawska tężnia przy placu Hallera z dwiema nagrodami Prezydenta Warszawy. Tężnia pomysłu radnego Kamila Ciepieńko wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne.

Tężnia solankowa powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysł budowy tężni zgłosił Kamil Ciepieńko, radny ze Stowarzyszenia Kocham Pragę.

- Tężnia to przykład tego, jak niewiele potrzeba, aby ożywić miejsca, zwrócić je mieszkańcom. Jestem dumny, że mój pomysł zdobywa dziś warszawskie salony i wygrywa tak ważne dla miasta nagrody. To sukces nas, wszystkich mieszkańców Pragi. Dziękuję za to. - mówi Kamil Ciepieńko.

Projektantami tężni są Dorota Wachowska-Dyszkiewicz, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik i Sławomir Wochniak. – Kiedy myślę przestrzeń publiczna, to czuję człowiek – powiedziała Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, chwilę przed odczytaniem decyzji jury. – Najlepsza przestrzeń publiczna to taka, która jest przyjazna i dostępna, która integruje pokolenia, wzmacnia życie towarzyskie, poprawia samopoczucie, ale też taka, która jest bardzo dobra dla naszego zdrowia.

Tężnia przy Hallera działanie prozdrowotne i socjalizacyjne

Tężnia na pl. Hallera przyczyniła się do ożywienia przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu nieoczywistej funkcji w centralną część miasta po jego praskiej stronie – czytamy w uzasadnieniu nagrody. – Powstała nowa przestrzeń spotkań i wypoczynku. Tężnia przyciąga rzesze mieszkańców, wprowadzając klimat uzdrowiska na osiedlu Praga II. Projekt wpisuje się w dyskusję dotyczącą tworzenia zdrowego klimatu miasta, w którym kwestie czystego powietrza i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na życie mieszkańców mają kluczowe znaczenie.

– Po raz pierwszy w historii nagrody, spośród nominacji we wszystkich kategoriach, przyznano dwie nagrody specjalne. Podkreślają one rolę architektury w tworzeniu Warszawy dla wszystkich i przy świadomości odpowiedzialności za adaptację do zmian klimatycznych – tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Pierwsza nagroda, propagująca rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, trafiła do Centrum Praskiego Koneser. Drugą – za rozwiązania proekologiczne – otrzymała tężnia na pl. Hallera, zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego. Obie nagrody, jak wspomniałem, przyznano spośród nominacji do nagród we wszystkich kategoriach.

Jak działa pierwsza tężnia solankowa w Warszawie?

W specjalnych zbiornikach pod ziemią znajduje się solanka, która jest pompowana na szczyt drewnianej konstrukcji tężni. Następnie solanka spływa po gałęziach tarniny, odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę. Tak powstaje mikroklimat, który charakteryzuje się bogactwem składników, takich jak jod, brom, sód, potas, wapń, magnez i żelazo. Długość tężni na Pradze wynosi 10,70 m, jest szeroka na 1,80 m i wysoka na 3,90 m. Pojemność zbiorników to 10 m3.

Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m. W składzie solanki dominują chlorki oraz sód przy znaczącej zawartości składników leczniczych, takich jak jodków i fluorków, a także wapnia i magnezu. Solanka jest badana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stężenie solanki na pl. Hallera wynosi ok. 6-8 proc.

a