środa, maj 22, 2024
Follow Us
piątek, 13 grudzień 2019 14:58

13 grudnia - 38 rocznica wprowadzenia stanu wojennego Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wręczenie odznaczeń państwowych uczestnikom strajku Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r. Wręczenie odznaczeń państwowych uczestnikom strajku Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r. Krzysztof Sitkowski / KPRP

– 13 grudnia 1981 r. – jak mówili przez te 38 lat Polacy i jak mówią w większości do dziś – to rocznica wywołania wojny jaruzelsko-polskiej, wypowiedzenia wojny przez Wojciecha Jaruzelskiego i komunistyczny reżim całej reszcie polskiego społeczeństwa – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odznaczenia uczestników „strajku podchorążych” w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r.

– Jest dziś szczególny dzień, 38 rocznica ogłoszenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. – jak mówili przez te 38 lat Polacy i jak mówią w większości do dziś - 38. rocznica wywołania wojny jaruzelsko-polskiej. To znaczy wypowiedzenia wojny przez Wojciecha Jaruzelskiego i komunistyczny reżim w zasadzie śmiało można powiedzieć – całej reszcie polskiego społeczeństwa – powiedział prezydent podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Według prezydenta jeśli weźmie się pod uwagę, że tylko ruch Solidarności miał w swojej części oficjalnej 10 mln członków i to, że mogły do niego należeć tylko osoby dorosłe, „można mówić, że jako, że tym ludziom wypowiedziano wojnę, to wypowiedziano ją całemu polskiemu społeczeństwu”.

– Stan wojenny, to była próba ostatecznego zniewolenia Polaków, zepchnięcia naszego społeczeństwa i narodu z drogi ku wolności – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odznaczenia uczestników „strajku podchorążych” w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r.

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce prezydent przypomniał, że przed 1981 r. społeczeństwo zgłaszało wobec komunistycznej władzy postulaty socjalne, ale też wolnościowe.

– Żądano prawdy, żądano uczciwości w życiu publicznym, tego czego przecież do dzisiaj ludzie tak bardzo pragną, bo państwo albo jest uczciwe, albo bez tego nie jest uczciwe – stwierdził Duda.

– Generalnie nie mamy wątpliwości: stan wojenny to była próba ostatecznego zniewolenia Polaków, zepchnięcia naszego społeczeństwa i narodu z drogi ku wolności. Próba zaciągnięcia garoty na szyi, zaciśnięcia łańcuchów, którymi byliśmy pętani od 1945 r. mimo wszystkich, często krwawych, prób (...), by się wyrwać do wolnej Polski. To się nie udawało. Ten stan wojenny był kolejnym tragicznym tego przykładem. Przykładem w jak tragiczne popadaliśmy, po II wojnie światowej, losy – podsumował prezydent.
„Badacze mówią o prawdopodobnie około 100 ofiarach tamtego reżimu”

– To z pewnością najstraszniejszy czas w ostatnich dziejach Rzeczpospolitej, najbardziej dramatyczny i traumatyczny – powiedział Andrzej Duda. Badacze mówią o prawdopodobnie około 100 ofiarach tamtego reżimu – podkreślił Prezydent Duda.

a