środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 02 grudzień 2019 12:49

Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt - interaktywna wystawa Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Jestem bardzo szczęśliwy z sukcesu jaki odniosła wystawa "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby i jeden z organizatorów wystawy. Jestem bardzo szczęśliwy z sukcesu jaki odniosła wystawa "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt” – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby i jeden z organizatorów wystawy. mat.pras

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie wprowadza w sezonie bożonarodzeniowym interaktywne atrakcje, które odbędą się w otoczeniu wystawy "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”.

Zwiedzający będą mogli zagrać w interaktywną grę, wykorzystującą kopie kafli piecowych z heraldyką Radziwiłłów stworzone na drukarkach 3D lub przymierzyć pierścień z wybranym zabytkowym symbolem. A to tylko niektóre z oferowanych przez muzeum aktywności. 

Nasz pomysł stworzenia urozmaiconego programu zajęć edukacyjnych był podyktowany dużym zainteresowaniem zwiedzających międzynarodową wystawą o książętach Radziwiłłów. Niektóre z tych zajęć są oczywiście przeznaczone dla dzieci, ale niektóre są skierowane do rodzin i dorosłych zwiedzających. Gry edukacyjne przynoszą największą radość gdy przy ich pomocy dokonujemy nowych odkryć, więc kiedy je tworzymy, skupiamy się na potrzebach i nawykach współczesnego społeczeństwa i staramy się łączyć działania edukacyjne z inteligentnymi technologiami - mówi Ieva Luckutė specjalistka ds. edukacji w muzeum.

Obecnie stworzono sześć różnych aktywności edukacyjnych, specjalnie na potrzeby międzynarodowej wystawy "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Najnowszą z nich jest interaktywna gra, pod nazwą „Mądrzy Radziwiłłowie”, gdzie można zwiedzać wystawę w połączeniu z popularną aplikacją Action Bound. W ofercie znajdują się dwie wersje  gry - jedna dla zarejestrowanych grup ze specjalistą ds. edukacji, pełniącym rolę moderatora gry, a druga dla osób indywidualnych, które chcą grać samodzielnie. 

Wystarczy zainstalować aplikację na swoim smartfonie, wprowadzić wymagane kody QR i już można wyruszyć w wirtualną podróż po wystawie. Interaktywni zwiedzający otrzymają dodatkowe informacje o eksponatach, ciekawe zadania, a także pytania, na które będą mogli znaleźć odpowiedzi w przestrzeni wystawienniczej i w gablotach. 

Jestem bardzo szczęśliwy z sukcesu jaki odniosła wystawa "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Tak dużego międzynarodowego projektu nie udałoby się zrealizować gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Pracownicy Muzeum Narodowego w Wilnie przygotowali wspaniałe interaktywne projekty, które w nowoczesny sposób pozwalają poznać historię naszej rodziny i przeżyć w ten sposób wspaniałą przygodę. – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby i jeden z organizatorów wystawy. 

Niektóre aktywności dla zwiedzających stworzono specjalnie na potrzeby międzynarodowej wystawy poświęconej książętom Radziwiłłów:

  • Dzieci orła: Heraldyka Radziwiłłów - zapoznają zwiedzających z heraldycznymi symbolami tej słynnej rodziny i ich znaczeniem, a także pozwolą na wykonanie dokładnych, miniaturowych kopii płyt piecowych z heraldyką Radziwiłłów. Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział e tej przygodzie zabierze ze sobą wspaniałą pamiątkę. 

  • Miłość pod pieczęcią woskową: Historia Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta, pokaże wspaniałą historię miłosną, dzięki ich korespondencji, a także da zwiedzającym możliwość wykonania i przymierzenia sygnetu z wybranym przez nich historycznym symbolem heraldycznym.

  • Świadectwo i potęga: Władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego w XV-XVI w., Wędrowny Radziwiłł i niezbadane ziemie oraz Złote Pokolenie Radziwiłłów.  Zajęcia edukacyjne, dla tych, którzy chcą jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę historyczną

Wszystkie wyżej wymienione działania edukacyjne są dostępne dla zwiedzających do 12 stycznia przyszłego roku, czyli do zakończenia wystawy Stworzyli je specjaliści ds. edukacji z muzeum: I. Luckutė, dr Nelija Kostinienė i Daiva Tuinylienė. Zajęcia edukacyjne są dostępne dla osób indywidualnych i zorganizowanych grup uczestników w różnym wieku. Osoby, które chcą skorzystać z tej wyjątkowej okazji, muszą się wcześniej zarejestrować, ponieważ liczba sesji edukacyjnych jest ograniczona. 

a