środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
wtorek, 05 listopad 2019 14:42

„Niepokonany. Opowieść o Generale Stanisławie Maczku” - Rafał Geremek Wyróżniony

Napisane przez mat.pr/TB
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dokument Rafała Geremka „Niepokonany. Opowieść o Generale Stanisławie Maczku” jest próbą uporządkowania najważniejszych wydarzeń i ciekawostek z życia dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Dokument Rafała Geremka „Niepokonany. Opowieść o Generale Stanisławie Maczku” jest próbą uporządkowania najważniejszych wydarzeń i ciekawostek z życia dowódcy 1. Dywizji Pancernej. mat.pras

Generał Maczek w młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię „Kraków”.

Żywa pamięć o gen. Stanisławie Maczku i jego żołnierzach

W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś. Stanisław Maczek – jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – to postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana.

Trailer filmu „Niepokonany. Opowieść o Generale Stanisławie Maczku” - w reżyserii Rafała Geremka

Reżyseria Rafał Geremek

Dokument Rafała Geremka jest próbą uporządkowania najważniejszych wydarzeń i ciekawostek z życia dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Reżyser, podążając śladami Maczka m.in. po dzisiejszej Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął nie lada wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera pięciu narodów. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych umiejętnie uzupełnił zdjęciami i filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Dramat Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

72. rocznica wyzwolenia Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka - relacja z Bredy

Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki niemogących do powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego generała Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman.

Generał Maczek - Redbad Klynstra-Komarnicki

Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka, nie tylko daje szerokie spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

Premiera „Niepokonany. Opowieść o Generale Stanisławie Maczku” w reżyserii Rafała Geremka w Muzeum Historii Polski

Premiera filmu odbyła się w Muzeum Historii Polski w obecności kpt. Edmunda Semraua i przedstawicieli rodzin żołnierzy gen. Maczka. Uczestnicy zgodnie twierdzili, że film wypełnia lukę w wiedzy o drodze gen. Maczka i jego żołnierzy. O ich losach wojennych i tych powojennych. 

NIEPOKONANY. OPOWIEŚĆ O GENERALE STANISŁAWIE MACZKU”, 60 MIN., POLSKA 2019, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI, REŻ. RAFAŁ GEREMEK

Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku w telewizji daty emisji

Zwiń

a