czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
wtorek, 28 grudzień 2010 06:38

SDP wręczyło Polskie Pulitzery Wyróżniony

Napisane przez KW / SDP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezes SDP Krystyna Mokrosińska wręcza Polskiego Pulitzera Annie Lisieckiej z Polskiego Radia Prezes SDP Krystyna Mokrosińska wręcza Polskiego Pulitzera Annie Lisieckiej z Polskiego Radia fot.: SDP

{jumi [*7]}Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło laureatów dorocznego konkursu o Nagrody SDP (zwanych też Polskimi Pulitzerami). Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymała Anna Lisiecka z Polskiego Radia.

{jumi [*4]}Tegoroczna 18. edycja konkursu cieszyła sie olbrzymim zainteresowaniem dziennikarzy. Do ośmiu kategorii nadesłano 386 zgłoszeń oraz do rozpatrywanej oddzielnie kategorii: Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego - 13 zgłoszeń. Było to 263 publikacji prasowych, w tym 13 publikacji internetowych, 61 programów telewizyjnych, 46 audycji radiowych i 3 książki. W konkursie uczestniczyło 173 autorów, zgłoszone prace publikowane były w 40 pismach, audycje radiowe emitowane w 12 stacjach radiowych PR, programy telewizyjne - w TVP SA, TVN, TVN24, TVN Uwaga, Telewizji Biełsat, Telewizji Polsat, Telewizji WTK, Telewizji Polonia, TVP Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Rzeszów.

Przyznano następujące nagrody, ufundowane przez Zarząd Główny SDP oraz sponsorów, a także honorowe wyróżnienia:

Główną Nagrodę Wolności Słowa

za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka, ufundowaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, otrzymała Anna Lisiecka, autorka audycji „Kainowa zbrodnia", Pr. 1 Polskiego Radia z 20 sierpnia 2009 r. - za mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić.

Honorowe wyróżnienie otrzymał Jarosław Mańka, autor audycji „Prywatne śledztwo majora Zakirowa", TVP Kraków, listopad 2009 - za przybliżenie postaci człowieka, którego za uchylenie części prawdy katyńskiej prześladowano w ojczyźnie, a nie doceniono w Polsce.

Nagrodę Watergate

za dziennikarstwo śledcze, ufundowaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich otrzymał Marcin Kącki, autor artykułów „Uciekajcie stąd", „Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów", „Anatomia szkodliwego milczenia", Gazeta Wyborcza z 29 i 30 kwietnia 2010 r. - za zdemaskowanie nepotyzmu i układów w środowisku medycznym.

Honorowe wyróżnienie otrzymała Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, autorka cyklu artykułów „Łowcy nieszczęść", „Szkolenia łowców nieszczęść", „Łowcy nieszczęść – czarne owce", Gazeta Wyborcza z 20, 21 i 22 lipca 2009 r. - za ujawnienie mechanizmu zarabiania i budowania firm na ludzkim nieszczęściu.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego

za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, ufundowaną przez wydawnictwo "Presspublica", otrzymał Jurek Jurecki, autor artykułów „Piekielny raj", „Z piekła do raju", „Nie zapominajcie o Haiti", Tygodnik Podhalański z 28 stycznia, 4 lutego i 4 marca 2010 r. - za cykl trzech reportaży z Haiti opartych na klasycznej zasadzie „zobaczyłem – opisałem", za niezwykłą wartość informacyjną, opisanie nieznanych faktów i okoliczności.

Honorowe wyróżnienie otrzymał Jerzy Haszczyński, autor artykułów „Jemeńska szkoła Dżihadu" i „Ważni ludzie z Adenu", Rzeczpospolita z 23-24 stycznia i 19-20 czerwca 2010 r. - za cykl reportaży z miejsca, gdzie rodzi się kolejne państwo muzułmańskie.

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza

za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury, ufundowaną przez wydawnictwo „Presspublica", otrzymała Dagmara Drzazga, autorka audycji tv „Lech Majewski. Świat według Bruegela", TVP 2, z 6 czerwca 2009 r. - za niezwykły dokument o powstaniu dzieła sztuki.

Wyróżnienie honorowe otrzymali: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, autorka audycji radiowej „Ostatni lot", Polskie Radio Lublin, 28 stycznia 2010 r. - za wielowątkowy reportaż o współczesnym epizodzie spotkania polsko-francusko-angielskiego z wielką historią w tle oraz Katarzyna Kolenda-Zaleska, autorka audycji tv „Chwilami życie bywa znośne", TVN z 28 lutego 2010 r. - za nieoficjalny, dynamiczny, zupełnie prywatny portret Noblistki.

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

za dziennikarstwo ekonomiczne, ufundowaną przez PKO Bank Polski, otrzymał Zbigniew Domaszewicz, autor artykułu „Rekiny i leszcze polskiego netu", Przekrój z 23 lipca 2009 r. - za artykuł o wizjonerach w biznesie XXI wieku.

Honorowe wyróżnienie otrzymał Zbigniew Bartuś, autor artykułu „Dymek nad Polską", Dziennik Polski z 11 czerwca 2010 r. - za dotarcie do pilnie strzeżonych tajemnic gospodarczych i pokazanie absurdu, który nabiera mocy prawnej i siły wykonawczej.

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego

za publikacje o tematyce społecznej, ufundowaną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., otrzymała Magdalena Grzebałkowska, autorka artykułu „Kocham Cię. Zabijmy męża", Gazeta Wyborcza – Duży Format z 13 sierpnia 2009 r. - o nowej generacji firm hien - naciągaczy sms-owych.

Honorowe wyróżnienia otrzymali: Jolanta Krysowata oraz Patrick Yoka, autorzy reportażu „Zmartwychwstania miało nie być" publikowanego na stronie internetowej Centrum Jana Pawła II www.centrumjp2.pl 18 kwietnia 2010 r. - za szczególny wymiar misji dziennikarskiej – trwanie przy bohaterach oraz Bianka Mikołajewska, autorka artykułu „Złote dzieci", Polityka z 16 stycznia 2010 r. - za rzetelny dziennikarski raport o biznesach nastolatków i naiwności ich rodziców.

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego

Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono, za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych, dla redakcji niezależnych gazet i czasopism (tzn. niezwiązanych z koncernami medialnymi i samorządami), wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców. Nagrodę tę przyznaną przez jury Konkursu SDP w porozumieniu z kapitułą Nagrody Pro Publico Bono ufundowaną ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności otrzymał Tygodnik Siedlecki - za profesjonalne dziennikarstwo, wzmacnianie poczucia więzi społecznej, tożsamości lokalnej i lokalnego patriotyzmu.

Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego

za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach, ufundowaną przez Rodzinę Patrona, otrzymał Błażej Wandtke, autor audycji telewizyjnej „Tajemnice Poznania – tajemnica domu na Sołaczu", Telewizja WTK, 24 listopada 2009 r. - za pasję poznawania historii małej Ojczyzny.

Honorowe wyróżnienie otrzymała Aleksandra Fudala, autorka audycji telewizyjnej „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty", producent wykonawczy TVP Katowice dla TVP Historia, we wrześniu 200 r. - za filmowa biografię wybitnego śląskiego polityka, którego losy do dziś wywołują emocje.

Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego

Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos", za publikacje o problemach ochrony środowiska, ufundowaną przez Bank Ochrony Środowiska SA, otrzymała Halina Londowska, autorka audycji radiowej „Grupa przetrwania", PR Białystok z dnia 15 września 2009 r. - za radiowy reportaż z bagien biebrzańskich z udziałem ptaków, ludzi i maszyn.

{jumi [*7]}

a