sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 27 wrzesień 2019 13:47

Wystawa: Dzieje i spuścizna Radziwiłłów w Wilnie

Napisane przez MaP
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Mikołaj Krzysztof Radziwiłł ("Sierotka") n tle resztek zamku w Ćmielowie - miejscu urodzenia. Mikołaj Krzysztof Radziwiłł ("Sierotka") n tle resztek zamku w Ćmielowie - miejscu urodzenia. Fot. pl.wikipedia.com

O mającym nastąpić wkrótce otwarciu obszernej wystawy w wileńskim pałacu Wielkich Książąt Litewskich poinformowała Gazeta Polska Codziennie.

Kostur Mikołaja Radziwiłła czy wizerunek księcia Janusza Radziwiłła, znanego z „Potopu” Henryka Sienkiewicza wojewody wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego, znajdzie się wśród licznych dzieł sztuki przygotowywanych na tę ekspozycję – dodaje dziennik.

Wystawa pt. „Radziwiłłowie – dzieje i spuścizna książąt”, której uroczysty wernisaż odbędzie się 10 października 2019 r., zajmie pięć ogromnych komnat zrekonstruowanego pałacu Wielkich Książąt Litewskich, usytuowanego na placu Katedralnym w Wilnie” – czytamy dalej.

Jak przewidują organizatorzy, pokazanych zostanie ponad 400 zabytkowych obiektów wypożyczonych z 40 muzeów wielu krajów, m.in. z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Francji, Austrii, Izraela, a także z kolekcji prywatnych. Z Polski na wystawę do Wilna pojechały dzieła ze zbiorów klasztoru na Jasnej Górze, z muzeów narodowych w Warszawie i Krakowie, z Zamku Królewskiego w Warszawie i Zamku na Wawelu. Oprócz licznych portretów i różnych obrazów będzie można zobaczyć dzieła rzemiosła artystycznego, a także ciekawe starodruki – informuje GPC.

a